Szerző: IGNÁCZ PÉTER
2025.05.16.
Ezzel egy sor autoriter irányba hajló ország példáját követi Nicaraguától kezdve Grúzián át El Salvadorig, Sőt, még az orosz kormány is erre, az Egyesült Államokban 1938-ban, a náci propagandisták azonosítására létrehozott amerikai jogszabályra hivatkozott, amikor a magyarhoz hasonló szabályozást vezetett be. Mindezt úgy, hogy komoly különbségek vannak: az amerikai lényege, hogy ha külföldi állam megbízásából, külföldi állam érdekében lobbizik valaki, akkor regisztrálnia kell magát, szankció pedig legfeljebb ennek elmulasztásáért jár.
Az 1980-as évek óta a külföldi kormányoknak és pártoknak dolgozó lobbistákkal szemben alkalmazott amerikai jogszabályt fél évszázadon át szinte alig tartatták be, és csak a 2010-es évek közepétől kezdve kezdték el szélesebb körben használni az amerikai hatóságok.
Donald Trump hatalomra kerülése után ez is megváltozott, a második beiktatása után viszont Pam Bondi amerikai igazságügyi miniszter egyik első döntése volt, hogy lazítson a Lánczi által is hivatkozott jogszabály betartatásán, jelezve, hogy azt inkább a külföldi kormányügynökök hagyományosabb kémkedési tevékenységére kell alkalmazni...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.