Műsorvezető: NÉMETH PÉTER
2026.06.23.
Kormányváltás történt Magyarországon vagy valódi rendszerváltás? És ha rendszerváltásról beszélünk, miért maradhattak pozícióban az előző rendszer legfontosabb szereplői? Ezekről a kérdésekről beszél a Mélyvíz vendége, Elek István közíró, egykori országgyűlési képviselő, aki személyes tapasztalatai alapján hasonlítja össze az 1990-es rendszerváltás időszakát a jelenlegi politikai helyzettel.
A beszélgetés egyik központi állítása, hogy a mostani helyzet alapvetően különbözik a rendszerváltás utáni első parlament működésétől. Míg 1990-ben a politikai szereplők többsége a demokratikus átmenet résztvevőjeként tekintett egymásra, addig ma egy olyan politikai közeg alakult ki, ahol az új kormány és a korábbi rendszer maradványai között továbbra is éles konfliktus húzódik. Elek István szerint ennek oka, hogy nem egyszerű kormányváltás történt, hanem egy olyan rendszer bukott meg, amely tudatosan építette át a demokratikus intézményeket.
Az interjúban részletesen elemzi az Orbán-rendszer kialakulását, a médiarendszer átalakítását, a választási szabályok módosítását, valamint azokat az intézményeket, amelyek szerinte az elmúlt másfél évtizedben nem független ellenőrző szerepet töltöttek be, hanem a politikai rendszer fenntartását szolgálták. Úgy véli, az új kormány egyik legnagyobb hibája az volt, hogy nem lépett fel gyorsabban és határozottabban ezekkel a struktúrákkal szemben.
Elek István szerint egy világos politikai és alkotmányjogi nyilatkozattal már a kormányalakítás első napjaiban egyértelművé lehetett volna tenni, hogy a cél nem pusztán a személycserék végrehajtása, hanem az egész rendszer demokratikus újjáépítése. Véleménye szerint ez megkönnyíthette volna az olyan intézmények vezetőinek leváltását is, mint az Alkotmánybíróság, a Médiatanács vagy az ügyészség csúcsvezetése.
A beszélgetés másik hangsúlyos témája Orbán Viktor politikai jövője. Elek szerint a volt miniszterelnök a vereség után sem mutatott valódi önkritikát. A Fidesz kongresszusán elhangzott kijelentésekből azt a következtetést vonja le, hogy Orbán továbbra is ugyanabban a politikai logikában gondolkodik, amely az elmúlt 16 év rendszerét felépítette. Szerinte ezért a Fidesz csak akkor válhatna ismét hagyományos demokratikus párttá, ha teljes vezetői elitje lecserélődne.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.