2017. február 19., vasárnap

VAGY HA NEM, HÁT FELCSÚT

KOLOZSVÁRI SZALONNA
- NEHAZUGGY BLOG
Szerző: Forgács Erzsébet
2017.02.18.



És még mindig olimpia, csak most máshonnan. Csárdi Antal, az LMP fővárosi közgyűlési képviselője olyat mondott, hogy a fülem is kettéállt tőle hirtelen.

A politikus a Fővárosi Választási Bizottságnak pénteken leadott 266 ezer, az olimpiarendezést ellenző aláírást úgy értékelte: Budapest megmutatta, hogy nem lehet a várost, az országot a fővárosiak feje felett kormányozni. Egyértelművé vált, hogy a budapestiek nem olimpiát, hanem egy működő várost akarnak: megtisztított járdákat, európai színvonalú kórházakat "– mondta.

Miközben az ország GDP-jének 40 százalékát Budapest termeli, a főváros gazdálkodási önállósága teljesen megszűnt: minden felújítás, beruházás csak a kormány hivatalos vagy nem hivatalos jóváhagyásával lehetséges – jelentette ki. A főváros költségvetését 30 százalékos deficittel tervezték, emellett adósságállománya 2020-ra az olimpiától teljesen függetlenül eléri a 167 milliárd forintot – mondta, hozzátéve, hogy ezért az olimpiarendezésre szánt háromezer milliárd forint nagy részének a fővárosi költségvetésben van a helye”.

Néha nem tudom pontosan eldönteni, hogy egyik-másik politikus azért beszél butaságokat, mert valami célja van vele, vagy azért, mert ennyi esze van. Tartok tőle, hogy éppen az az egyik oka az ország lepusztulásának, hogy a politikusok képtelenek országos távlatban gondolkodni. Pedig nem ártana.

Az talán nem kétséges, hogy az olimpia megrendezése nem a főváros költségvetéséből, hanem az államkasszából lenne finanszírozható. Mindenki pénzéből. Talán azzal sem mondok újdonságot, hogy az ország döntő többsége nem Budapest, az ország lakosságának 80 százaléka pedig nem budapesti.

Én nem kétlem, hogy a budapestiek megtisztított járdákat és európai színvonalú kórházakat akarnak, csakhogy Bugacon, Halmajugrán, Bagon és Magyarnándorban is ezt szeretnék az emberek. Élhető települést. Miközben elfogadom, hogy a főváros – méreteihez képest – jóval nagyobb arányban járul hozzá a GDP-hez, mint teszem azt Szécsénke, azért ne feledkezzünk meg arról a tényről sem, hogy oka van annak, hogy nem Szécsénkébe, hanem Budapestre települnek a cégek. Ez az ok pedig nem a főváros szépsége, hanem az az infrastrukturális fölény, ami behozhatatlannak látszik.

Ahol nincsenek járható utak, csak a templomtoronyban van térerő, az internet vetekszik egy éticsiga tempójával, oda nem fog egyetlen cég sem települni, mert a többségük nem elégszik meg a füstjelekkel való kommunikációval. Ahonnan irgalmatlan útviszonyok között, minimum 2 órányi zötykölődéssel lehet csak felhajtani egy autópályára, viszont legalább 50 kilométert kell autózni ahhoz, hogy vegyen az ember egy tintapatront a nyomtatóba és a szűkös kínálatú kis üzlet is bezár délben, oda senki nem fog menni.

A vidék (vidéknek hívják a budapestiek az ország azon részét, ami kívül esik a fővároson) drámaian, brutálisan leszakadt. És a helyzet egyre romlik. Valamiért a politikusok mégis csak Budapestben tudnak gondolkodni. Emlékszem, amikor a Megyeri híd még csak terv volt, hosszan és komolyan azon ment a vita, hogy inkább Budapestre kellene építeni. Miközben alig van Duna-híd és számtalan esetben kénytelen bemenni a fővárosba az is, aki egyébként nem akart, sőt, ez kimondottan plusz 100-150 kilométer autózást jelent. Egyszerűen azért, mert csak ott tud átmenni a Duna túlsó felére...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.