2018. november 18., vasárnap

ORBÁNNAK TÖBB HÓNAPJA VAN, HOGY KIFUNDÁLJA, MIKÉNT TUDJA A LEGJOBBAN ELBORONÁLNI A GRUEVSZKI-BOTRÁNYT - SZELESTEY LAJOS NEMZETKÖZI SAJTÓSZEMLÉJE

B1 BLOGCSALÁD
Szerző: SZELESTEY
2018.11.18.


- Már a latinok is megmondták, pedig nem is tudtak Orbán húzásáról a köztörvényes volt macedón miniszterelnök megmentésére: a hasonló a hasonlónak örül.

- Macronnak teljesen igaza van, amikor csatába száll a demokrácia és a nemzetközi rend védelmében, csak éppen egyedül baktat az úton.
- Lezsák Sándor egy személyben rehabilitálta a tömeggyilkos Héjjas Ivánt, nem kellene megbogarászni egy kicsit a kormány történelemszemléletét?

Guardian

A francia elnök meglehetősen egyedül van, mind odahaza, mind Európában, és nemzetközi törekvései beleütköznek a nacionalizmus és a tekintélyelvű rezsimek valóságába. Macron szeretne úgy megjelenni, mint aki kivételes szerepet tölt be abban az EU-ban, ahol nincsenek erős vezetők, akik képesek, illetve készek szembeszállni a szélsőjobbal, a populista nacionalistákkal. Egy hete, az első világháború végének 100. évfordulóján tartott megemlékezés sajtóértékelés szerint az erőteljes francia diplomáciai offenzíva kezdetét jelentette a demokratikus, humanitárius és multilaterális értékek támogatására. Az államfő döntőnek tartja a májusi EP-választást, hogy feltartóztassa a populista hullámot.

Már figyelmeztette a bevándorlás- és unióellenes Orbánt, hogy annak gondolatai az illiberális demokráciáról nem állják meg helyüket. Célba vette Salvinit is. Ez a fajta erőteljes kiállás a háború után szociáldemokrata rend mellett jól hangzik a centrista szavazók füle számára, ám a helyzet mégsem ilyen egyszerű. A földrészen a politikai gravitációs pont kitapinthatóan eltolódott jobb felé. Orbán Viktornak sok szövetségese van. Nézeteit visszhangozzák az osztrák kormánykoalícióban, valamint a német uniópártok szélén. Ráadásul Macron szándékait keresztezi, hogy pl. a migráció ügyében az ő mérlege sem túl jó. Az euróövezettel kapcsolatos reformelképzelései a jelek szerint halva születtek.

Úgy néz ki, hogy rossz időben és baljós csillagzat alatt hozta nyilvánosságra azt a tervét is, miszerint egy emberként kíván keresztes hadjáratot folytat a szabályokra alapuló nemzetközi rend megmentésére. Nem tudta megnyerni hozzá Trumpot. Az elnök vezeti ugyanis a hasonszőrű autoriter politikusokat, Oroszországtól, Kínán át Törökországig. Lehet, hogy Macronnak igaza van, a történelem biztosan mellette áll. De külföldön és odahaza magányosan tapossa az utat.

Die Presse

A Bizottság alelnöke szerint sok ember félti a saját egzisztenciáját, ezért több jogot követel a számára védelmet ígérő nemzetállam számára, csakhogy ez az igény szemben áll a világtendenciákkal, hiszen az egyes kormányok képtelenek egymaguk megoldani olyan gondokat, mint Trump, a klímaváltozás, vagy éppen a migrációs válság. Timmermans ott látja az alapvető gondot a nacionalistákkal, hogy azok csak akkor egységesek, amikor valaki, pl. Brüsszel ellen kell szövetkezni, de már nincs meg ez az összhang, amikor bármit közösen kellene létrehozni. Orbán és Salvini között gyorsan elillant a pozitív légkör, amikor az került szóba, mit is kéne csinálni a bevándorlással.

Arra a kérdésre, hogy Magyarország, Lengyelország és Románia a belügyekbe való beavatkozásnak tekinti az unió kifogásait az igazságügyi reformok miatt, a politikus úgy válaszolt, hogy az európai jog egységes értelmezése alapvető az EU belső piacának akadálymentes működéséhez. Az nem lehet, hogy az európai jogállamot több jogállamra osszák fel, és akkor még szóba sem került a polgárok jogvédelme. De Timmermans derűlátó, mert a végén úgyis az emberek mondják ki a végső szót. Viszont Brüsszel már nem tehet semmit, ha borul a konszenzus, mármint hogy a jogállam minden tagra nézve kötelező.

Az alelnök, aki a szociáldemokraták jelöltjeként száll ringbe a Bizottság elnöki tisztéért, arra is kitért, hogy ha a tagállamok szociális és adódömpinget vetnek be, az szétveri az egységes piacot, így az fenyegetés lesz az emberek számára Azaz Európának védelmeznie kell a saját lakosságát, de ez több annál, mint hogy őrtornyokat állít fel a határon. Vagyis az EU-nak egyben képzést kell kínálnia, el kell érnie, hogy az polgárok jól érezzék magukat a bőrükben és ne féljenek más identitásoktól.

Deutsche Welle


A kommentár felfoghatatlannak nevezi, hogy Magyarország börtönnel fenyegeti mindazokat, akik segítenek a menekülteknek, ám ez nem vonatkozik Orbán Viktorra, aki becsempésztette barátját, utóbbi különben papírok nélkül érkezett, ráadásul büntetett előéletű és odahaza körözik. Egy bűnbanda, egy klán feje. És ezek után a magyar kormányfő tárt karokkal fogadja, miközben azt hangoztatja, hogy a menekültek nem illenek bele a magyar kultúrába. Ellenben Gruevszki nagyon is belepasszol az orbáni kultúrába. Mindketten autokraták, akik pár éven belül nagy károkat okoztak a demokratikus szerkezeteknek, az alapvető polgárjogoknak és a sajtószabadságnak. Barátaik, családtagjaik meggazdagodtak - az ő jóvoltukból. És egyformán uszítanak a migránsok ellen, durva összeesküvés elméleteket terjesztenek.

A macedón politikus bűnlistája hosszú, ez azonban természetesen egy cseppet sem zavarja Orbánt. Gruevszkit magyar diplomata autókon vitték át több határon is. A jobboldali populistákat láthatólag nem kötelezik a saját maguk által hozott törvények. De hát a macedón politikus befolyásos bűnöző, korrupt autokrata, aki meglopta a saját népét. Ő találta ki Sorosról Orbán kedvenc összeesküvés elméletét, és induljunk ki abból, hogy ezt a javára írják a menedékkérelem elbírálásánál. Ez nem vicc, gondoljunk csak arra, mit mondott a Fidesz szóvivőjeként Csepreghy Nándor. Az egész ügy felvet egy alapvető gondot a kelet-európai államok kapcsán. Egy sor országban ugyanis korruptak a hatalom gazdái, így azzal kell számolniuk, hogy a börtönben kötnek ki, ha leáldozik csillaguk. Ezért mindenre készek, csak, hogy kormányon maradhassanak, de közben egy pillanatig sem izgatja őket a demokrácia és jogállam. Ezért tárja szélesre a kapukat Orbán Gruevszki előtt, noha egyébként nem nagy barátja a menekülteknek...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.