2020. március 2., hétfő

A DEMOKRATA PÁRT EGYESÍTI AZ ERŐKET SANDERS ELLEN

AMERIKAI NÉPSZAVA ONLINE
Szerző. Amerikai Népszava
2020.03.02.


Pete Buttigieg két nappal a “szuperkedd” előtt kiszállt az amerikai elnökjelöltségért folytatott küzdelemből, és ezzel nagy támogatást nyújtott a Demokrata Párt által leginkább támogatott Joe Bidennek. A döntés azért meglepő, mert Pete Buttigieg kiválóan szerepelt eddig az előválasztásokon, Iowa-t megnyerte, New Hampshire-ben második lett. Első győzelme óta pedig egyre népszerűbb lett, az önbizalma is megjött, ha a végső győzelemre nem is volt nagy esélye, semmi nem indokolta, hogy éppen a “szuperkedden” ne mérje meg magát.

Hirtelen és váratlan döntésének nem lehet más logikus oka, hogy a legfőbb esélyessé vált Bernie Sanders ellen egyesítsék a mérsékelt, centrumpárti, moderált demokrata szavazókat a “szuperkedd” előtt. A dél-karolinai előválasztást Joe Biden nyerte, ami újra reménységet adott a Demokrata Párt elitjének, hogy az általuk kiszemelt Biden nyerhet, és legyőzheti a “szocialista” programjával egyre nagyobb ijedelmet keltő Bernie Sanderst. Pete vagy maga ismerte fel, hogy a visszalépése gyengítheti Sanders esélyeit, aki ellen kifejezetten kampányolt is, vagy a demokrata párti vezetőkkel jutott valamilyen egyezségre, hogy a 15 államban egyszerre zajló keddi voksolás előtt ne ossza meg a centrum erőit.

Akárhogy is történt, a visszalépése veszteség a publikumnak is, a demokráciának is, mert mégiscsak egy spekuláció áll mögötte, ami Pete szimpatizánsaiban is megtörhette a melegségét nyíltan vállaló, melegházasságban élő fiatalember erősödő nimbuszát. Pete Buttigieg az elmúlt hetekben bizonyította, hogy több van benne, mint ami látszik, és amire kezdetben gondoltak, hogy teszteli az amerikai nép toleranciaszintjét. Egyrészt ez a toleranciaszint meglepően magas volt, másrészt Buttigieg több volt annál, mint az első nyíltan meleg elnökjelölt-jelölt.

A demokrácia veszteségét jelenti az is, hogy a párt Hillary Clinton után újra befolyásolni igyekszik a demokrata előválasztásokat, és a teljes mezőny legunalmasabb, legérdektelenebb emberét jelöli Trump ellen, akinek a legyőzése majdnem biztos, de még annyi örömöt sem okoz, hogy legalább jól szórakozott a publikum. Emellett az is bosszantó, hogy már megint nem az emberek válastzanak, hanem manipulálják az esélyeket. Bernie Sanders ebben a kampányban az egészségbiztosításon és a tandíjon kívül megvillantotta egyéb “szocialista” nézeteit is, amelyek valóban riasztóak. A gazdagok elleni uszítása és forradalmi hevülete lejáratja azokat a fontos törekvéseit is, amelyeket egy normális kapitalista társadalomban is helyeselni lehet...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.