2025. július 21., hétfő

AZ EGÉSZ KOMMUNIKÁCIÓJUK EGY KONSTANS ŐRJÖNGÉS ÉS HAZUDOZÁS.

FACEBOOK
Szerző: POTTYONDY EDINA
2025.07.21.


Amikor egy 23 éves popzenész véglénynek nevezte a Fidesz-szavazókat, az egész NER-propaganda őrjöngött. Az sem számított, hogy Azahriah bocsánatot kért. Úgy háborogtak, mintha az egyetemes civilizációt, a magyar kultúrát, a békés társadalmi együttélést atomcsapás érte volna.

Amikor Bayer Zsolt, a Fidesz legfőbb ideológusa, a kormánymédia ökle, az ötös számú párttagkönyv tulajdonosa fesztiválozó magyar fiatalokat "csupa kígyóvállú kis sz…rjancsi"-nak nevez, meg "ócskának, pitiánernek, ostobának, aljasnak, becstelennek" hord el, mindezt egyetlen böfögéssel, akkor meg minden rendben van.

Amikor Majka a Facebookon egy ellenzéki közszereplő megverésére buzdított, vagy amikor Bencsik András a bubuk kivégzéséről fantáziált, semmi bajuk nem volt az erőszakkal. Most meg megy a jajveszékelés, hogy egy koncerten egy fiktív ország, fiktív diktátorát mikrofonnal fejbe lőtték? Az első két eset minden morális mérce szerint problémás. Az utóbbi csak akkor, ha betiltják Petőfit is a Dicsőséges nagyurak… vagy az Akasszátok föl a királyokat! című verséért.

A kormányzat már kísérletet sem tesz arra, hogy bármiféle következetesség, bármiféle erkölcsi integritás, bármiféle felelősség tanújelét adja. Az egész kommunikációjuk egy konstans őrjöngés és hazudozás.

HAJDÚSZOBOSZLÓ - 80 NAP ALATT MAGYARORSZÁG KÖRÜL - 7. NAP

MAGYAR PÉTER HIVATALOS
Szerző: MAGYAR PÉTER HIVATALOS
2025.07.21.



Hajdúszoboszló - 80 nap alatt Magyarország körül - 7. nap

BIRKÁS GYÖRGY: MATEKLECKE 5935. - A NER-HÁLÓZAT

FACEBOOK
Szerző: BIRKÁS GYÖRGY
2025.07.21.


(Ebből nem akartam sorozatot írni, ezért kicsit hosszú lett, ha túl sok egyben, megértem, már nekem is túl sok belőlük.)

Ha a ner szereplőit irányított gráfként ábrázolnánk (minden csúcs egy ember vagy intézmény, minden él egy befolyásolási vagy döntéshozatali kapcsolat), egy egyszerű szerkezetet látnánk: szinte minden nyíl egyetlen irányba mutat, felfelé, a piramis csúcsa felé.

A gráfelmélet és a hálózatelmélet hasznos eszköznek bizonyul a magyar politikai rendszer megértésében. Mint kiderül, a ner nem más, mint egy skálafüggetlen, erősen centralizált, kisvilág-tulajdonságú irányított gráf, amelyben néhány szuperhub uralja a több száz kisebb csomópontot.

Ha egy kisvárosi vállalkozó teraszt szeretne építeni a kávézója elé, a gráfelméleti úton így halad: vállalkozó → polgármester → járási hivatal → Kormánymegbízott → központi utasítás. Ez egy klasszikus fa-struktúra, ahol minden csomópontnak egy szülője van a hierarchiában.

A gráfelméletben a fokszám mutatja meg, hány kapcsolata van egy csomópontnak. Irányított gráfokban megkülönböztetjük a csúcsok kifokát és befokát: a kifok azt adja meg, hány él indul egy csúcsból, a befok pedig azt, hogy hány végződik benne. Orbán Viktor befoka minden bizonnyal a legmagasabb, minden jelentős döntés hozzá fut be jóváhagyásra.

A közöttiség-központiság azt mutatja, hány legrövidebb út halad át egy csomóponton a hálózatban. Ez tehát azt jelenti, mennyire nehezen kerülhető meg egy csúcspont. Rogán Antal például magas közöttiség-központiság értékkel bír: ha egy üzenet a miniszterelnöktől egy megyei médiumhoz akar eljutni, nagy valószínűséggel Rogán kabinetjén át megy.

Már volt mateklecke (https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid0eDowS7U6D7kUH33qkQMxSPmJ68w12eKfA9UqNDfpadeqX4oGAqzC2gCtu3SbJKMsl&id=100011261778267) a kisvilág-jelenségről. Stanley Milgram híres kísérlete kimutatta, hogy a világ bármely két embere legfeljebb öt másik emberen keresztül ismeri egymást. A nerben ez az érték körülbelül 2. Ez azért lehetséges, mert a hálózat klaszterezési együtthatója (mennyire gyakori, hogy egy gráf egy csúcsának szomszédai egymásnak is a szomszédai) rendkívül magas a felső szinteken. Ha a ner belső körét vizsgáljuk, az érték közel van 1-hez, ami azt jelenti, hogy szinte mindenki ismer mindenkit. Ez egyben a rendszer sebezhetősége is, a családi jelleg miatt minden botrány gyorsan terjed az egész hálózatban.

A skálafüggetlenség fogalmát Barabási Alber-László (a Rejtett Mintázatok kiállításáról sorozatot írtam - https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid0T27s8SYqLbDoGjprEu9ahK2Vt9yuih2ccVwNfizAXWdGNr15Wb6MLXCPYgvQEMphl&id=100011261778267) vezette be a hálózatelméletbe. A ner hálózata is ilyen, vagyis kevés csomópont rengeteg kapcsolattal rendelkezik, míg a többségnek alig van néhány (a fokszámok eloszlása hatványfüggvényt követ). Mészáros Lőrinc esete tankönyvi példa a preferenciális kapcsolódás jelenségre: a gazdag csomópontok (itt most a gazdag a nagy fokszámú szinonimája) nagyobb valószínűséggel szereznek új kapcsolatokat. 2010-ben Mészárosnak 3 cége volt, mára több mint 270-ben van érdekeltsége, de nem csak cégeinek száma, hanem gazdagsága (itt most tényleg a vagyonáról van szó) is exponenciálisan növekszik, amit a hálózati pozíció változása tett lehetővé (de persze közrejátszott a jóisten, a szerencse és Orbán Viktor személye).

A strukturális lyukak a hálózatelméletben olyan helyeket jelentenek, amikor egy hálózatban bizonyos szereplők között nincs közvetlen kapcsolat, így egyfajta hézagot, lyukat hozva létre a hálózatban. Ron Burt elmélete szerint ezek kitöltése hatalmas versenyelőnyt ad. A nerben Habony Árpád klasszikus hídszerepet tölt be: összeköti a politikai elit és a médiairányítás hálózati komponenseit.

A hálózati ellenálló-képesség vizsgálata szerint a skálafüggetlen hálózatok paradoxon tulajdonsággal bírnak. Egyrészt véletlenszerű támadásokkal szemben rendkívül ellenállóak, de célzott támadásokkal (egy fontos csomópont kiesése) szemben igen sebezhetők. A G-nap jó példa volt erre.

Amikor Simicska és Orbán összeveszett, a ner hálózatából egy hatalmas hub szakadt ki, magával rántva számos alrendszert. Simicska kivitte a saját médiáját az ellenzéki térfélre, ezzel a Fidesz addigi kommunikációs hálója megroppant, a Magyar Nemzet, HírTV, stb. kiesett a láncból. Orbán villámgyorsan reagált, gyors hálózatjavítást hajtott végre. Új oligarchákat emelt fel (Mészáros és társai) a hely betöltésére, létrehozta a KESMA-t, hogy a Simicska nélkül maradt jobboldali sajtót egy ernyő alá terelje. A hálózat adaptált, de nem könnyen. 2015-2017 között a Fidesz megingott, védekező pozícióba szorult. Végül Simicska feladta (eladta orgánumait és kivonult), így Orbán visszagyúrta egybe a hálót.

De ez a történet jó leckét adott a nernek, többé nem engednek senkit se akkorára nőni, hogy a kiesése fájjon. Mészáros Lőrinc mellé is több kisebb oligarcha (Tiborcz, Szíjj, Garancsi, stb) nőtt fel, hogy ha Lőrinc kiesne (nem kell rosszra gondolni, nem egy ablakon, nem Oroszországban vagyunk még), ne omoljon össze a kártyavár.

A ner hibatűrése tehát kétarcú, a kisebb sokkokat simán veszi, a kirakat-figurák cserélhetők (volt már ilyen, Kósát, Lázárt, Navracsicst is tették már parkolópályára, az államelnökök pedig futószalagon hozzák a botrányokat), ám a nagy központi alkatrészek cseréjéhez idő kell és átmeneti zavarok jönnek. Még érdekesebb kérdés: mi lenne, ha maga Orbán Viktor esne ki a hálózatból?

Nos, ez a főhub eltávolítása esete, ami szinte biztosan a teljes gráf széteséséhez vezetne. A ner annyira egyember-központú, hogy Orbán nélkül az addigi erők elkezdenének saját utakat keresni. A gráf szétesne több komponensre, létrejönne egy orbánista maradványpárt, pár leszakadó rivális csoport (pl. egy Lázár-csapat, egy Rogán-csapat), az üzleti alhálózatban is új központok emelkednének. Ezt a forgatókönyvet persze a ner igyekszik elkerülni, ameddig lehet, ezért is látjuk, hogy Orbán minden szálat a kezében tart, és a potenciális trónkövetelőket egyszer gyengíti, másszor maga mellé láncolja.

A ner gráfelméleti szempontból egy rendkívül hatékony hálózat. Kis átmérő, magas klaszterezettség a központban, gyors információáramlás és erős koordinációs képesség. Ugyanakkor ezek a tulajdonságok egyben a sebezhetőségeket is meghatározzák. A túlcentralizáltság miatt a főhub kiesése katasztrofális lenne, az alacsony diverzitás miatt nincs alternatív döntési út, hiányzik a visszacsatolás és a kontroll, a skálafüggetlenség miatt pedig érzékeny a célzott támadásokra.

Matematikai értelemben a ner egy optimalizált hálózat, csak éppen nem a társadalom, hanem a hatalom megtartása szempontjából optimalizált. És mint minden túloptimalizált rendszer, ez is saját hatékonyságának csapdájába eshet.

A hálózat akkor erős, ha sokszínű és rugalmas, a ner hálója viszont egyszínű és merev. Így aztán a végén saját hálójába gabalyodhat, mint a pók, aki túl szorosra szőtte a fonalait. A kérdés csak az: mikor szakad a pókháló?

EDDIG CSAK HALOGATTÁK A HÉV FEJLESZTÉSÉT, MOST LE IS ÍRTÁK, HOGY NEM LESZ BELŐLE SEMMI

ÁTLÁTSZÓ
Szerző: TÁLOS LŐRINC, PÁPAI GERGELY
2025.07.20.



Két-három évtized alatt eljutott a „majdtól” a „soháig” a Budapest elővárosi közlekedésében kulcsfontosságú HÉV-vonalak több olyan fejlesztése, amelyeknek hasznosságát és szükségességét eddig sem a főváros, sem a kormány nem vitatta. Ezek között van olyan vonal is, ahol már húsz éve úgy gondolták, hogy halaszthatatlan a szerelvények cseréje. Ezen a téren sem történt előrelépés azóta. Videóriport.


Budapest szempontjából kulcsfontosságú kérdés az agglomeráció tömegközlekedése, annak megoldása, üzemeltetése és fejlesztése azonban forró krumpli a kormány és a főváros között. A budapesti helyiérdekű vasút (HÉV) még 2016-ban került a BKV-tól a MÁV-hoz. A váltást sokan már akkor kritizálták, a tervben lévő felújítások és fejlesztések leállítását azonban senki nem látta előre.

Friss fejlemény, hogy a Lázár János vezette minisztérium és a főváros közötti egyeztetés során több olyan, régóta tolódó HÉV-fejlesztést hátrébb soroltak vagy egyenesen levettek a napirendről, amikben eddig a kormány, a főváros vezetése és a kormánypárti vezetésű kerületek is egyetértettek.


Lásd még:
Így omlott össze a MÁV Lázár János minisztersége alatt

MINT A FORRÓ KRUMPLIT, ÚGY DOBÁLJUK A GYEREKEKET – ELŐSZÖR SZÓLAL MEG EGY BEFOGADÓ OTTHON VOLT VEZETŐJE

VÁLASZ ONLINE / INTERJÚ
Szerző: SASHEGYI ZSÓFIA
2025.07.21.



Hogyan lehetséges, hogy több mint egy évvel a kegyelmi botrány után, ha lehet, még kivéreztetettebbek a gyermekvédelem intézetei? Az állam ahelyett, hogy biztosította volna a megfelelő működést, csupán látszatintézkedéseket hozott. A kifogástalan életvitel vizsgálata alkalmatlannak bizonyult arra, hogy kiszűrje a gyerekeken élősködő csúcsragadozókat. Csak arra volt jó, hogy szakemberek sokaságát űzze el a pályáról. Akik még benne vannak, szigorú titoktartásra vannak kötelezve. Bercsák Nóra azonban már beszélhet. Ő már kiszállt. Drámai képet fest a helyzetről: a szegénységbe kódolt lecsúszásról, túltöltöttségről, kizsigerelt szociális munkásokról, jövőkép nélküli szociálpolitikáról és gyerekekről, akikről lemondott az állam.


Tavaly ilyenkor még a fővárosi Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat (Tegyesz) Alföldi utcai befogadó otthonának vezetője volt. Szeptemberben járt volna le a megbízási szerződése és úgy tervezte, hogy újra pályázik az állásra. Miért döntött mégis másképp?

– Nem sokkal a kegyelmi ügy után – mivel vezető beosztásban voltam – át kellett esnem egy háromnapos pszichológiai alkalmassági vizsgálaton. Akkoriban azt lehetett hallani, lesz egy nagyobb bérrendezés, én pedig nagyon bíztam abban, hogy végre lesz miből felvennem olyan kollégákat, akikre nyugodt szívvel rábízhatom a gyerekeket, így alávetettem magam a procedúrának. Rétvári Bence akkori nyilatkozata, amelyben úgy fogalmazott, azért kell a vizsgálat, hogy kiszűrjék a bűnelkövetőket, mindannyiunknak nagyon rosszul esett. Ez egy 24 órás munka, nekem kora reggeltől estig, néha még éjjel is csörgött a telefonom olyan helyzetek miatt, amiket azonnal kezelni kellett. A gyermekfelügyelők nettó 270-290 ezer körül keresnek, és sokuk albérletben lakik. Ráadásul nem könnyű meló, és a váltott műszak pótlékját – 30-40 ezer forintot – csak akkor kapják meg, ha megfelelő arányban töltik ki ezeket egy hónapban, ha vállalják, hogy össze-vissza rángatják őket a beosztás szerint. Az ő szerepük meghatározó a munkánkban, és rettentő fontos lenne, hogy megbecsültséget kapjanak. Meg persze az is, hogy minél jobb személyiségeket lehessen felvenni ezekre a pozíciókra, olyanokat, akik képesek humorral, kellő határozottsággal fellépni és nem kizárólag büntetéssel, jutalmazással fegyelmeznek. Mindezek fényében elképesztő volt, hogy abban a helyzetben, amiben dolgozni kényszerültünk, még ezt is el kellett viselnünk. Viszont abban bíztam, hogy most végre felfigyelnek a munkánkra, hogy meghallják a vészjelzéseinket és talán jó irányba tudjuk fordítani a magyar gyermekvédelmet. Aztán semmi nem történt...

ÉLŐ: ROBOGÓVAL FOLYTATJA MAGYAR PÉTER AZ ORSZÁGJÁRÁST

KONTROLL
Szerző: KONTROLL
2025.07.21.



Folytatódik a Tisza Párt elnökének "80 nap alatt Magyarország körül" elnevezésű országjárása. Hétfőn motorokkal és robogókkal indulnak Magyar Péterék a Hortobágyra, majd innen Balmazújvárosba mennek, este pedig Hajdúszoboszlón tart fórumot a Tisza Párt elnöke.

MONDJUNK NEMET A FENNTARTHATATLAN RENDSZEREKRE! – INTERJÚ POGÁTSA ZOLTÁN KÖZGAZDÁSZ-SZOCIOLÓGUSSAL

REMIND
Szerző: LÁSZLÓ KRISZTINA
2025.07.17.


Egy bizonyos fejlettségi szint felett a gazdasági növekedés nem eredményez további életszínvonal-javulást, viszont visszafordíthatatlan következményekkel jár bolygónk és az egész emberiség állapotára. Pogátsa Zoltán közgazdász- szociológussal arról beszélgettünk, hova vezet a folyamatos növekedés, és egyéni szinten tehetünk-e bármit is ellene. 

Pogátsa Zoltán Fenntartható gazdaság vagy társadalmi összeomlás című könyve két évvel ezelőtt jelent meg, és rögtön gazdasági bestsellerré vált. A szerző közérthető, könnyen befogadható formában beszél kőkemény témákról, jelenlegi fenntarthatatlan gazdasági-társadalmi rendszerünkről, klímaválságról, globális túlnépesedésről és az egyén választási lehetőségeiről jövőjével kapcsolatban. Nem egy szívderítő olvasmány, de ha nem akarunk homokba dugott fejjel élni, érdemes szembenézni ezekkel a kérdésekkel.

Szerinted az emberek pszichéjébe bele van kódolva a folyamatos fejlődésre való törekvés, ami magával vonzza a gazdasági növekedést is?

Sem gazdaságilag, sem pszichológiai szempontból nem megalapozott az állítás, hogy a fejlődés feltétlenül magával vonzza a gazdasági növekedést. Ha megnézünk bármilyen grafikont a gazdasági fejlődés növekedéséről, azt láthatjuk, hogy tízezer éven keresztül teljesen lapos a görbe, az ipari forradalommal egy kicsit emelkedik, és amióta mi élünk, azóta függőlegessé válik. Az elmúlt pár évtizedben valami egészen más történik, mint ami az emberiség teljes történetében. Az emberek pszichéjében nincs benne a fizikai javak gyarapodása utáni vágy, alapvető szükségleteik között nem szerepel egy újabb és újabb hűtő vagy egy sokadik autó megvásárlása, annál inkább akarják a figyelmet, az elismerést, a szeretetet. Régebben az embereknek volt egy házuk, akörül egy kis kertjük, ott megtermelték maguknak az élelmüket, megcsinálták a saját ruhájukat, nem volt a fizikai sokasodás értelmében vett fejlődés. A kapitalizmus az, ami a halmozódást generálja, a kapitalizmus logikája a növekedés. Mindez pedig egy olyan társadalmi-­gazdasági rendszert hozott létre, ami nincs összhangban sem az emberek igazi pszichológiai szükségleteivel, sem pedig múltbéli életstílusával...

A PALÁGYKOMORÓCI TEMPLOM ELLENI TÁMADÁS: A MAGYAR KORMÁNY JÓ ESÉLLYEL BENNE VOLT...

FACEBOOK
Szerző: RÁCZ ANDRÁS
2025.07.20.


(English below) Az Orbán-kormány nemcsak valószínűtlenül korán tudott a támadásról, de azonnal hitelt is adott a hírnek. A gyalázkodó feliratokról konkrétan egyedül az Orbán-médiának vannak képei, a kiérkező ukrán hatóságok annyira gyorsan lefestették őket. Vajon ki csinálhatta azokat a képeket...?
1.
A templom elleni támadásról először a Mandiner számolt be ugyan, de valójában Orbán csapata korábban tudott róla.
A támadásról július 17-én 08:45-kor számolt be elsőként a Mandiner (1. hivatkozás)
Kb. háromnegyed órával később, 09:35-kor közölte a hírt Orbán Viktor Facebook oldala is (2. hivatkozás).
.
Ha azonban összevetjük a két cikkben szereplő képet, azt látjuk, hogy a Mandiner az Orbán posztjában megjelent képnek egy megvágott, keskenyebb változatát használta. A különbséget, amivel az Orbán-féle fotó szélesebb, piros kör jelzi. Csatolom mindkét képet, hogy meg tudjátok nézni a különbséget.
.
Ha valóban a Mandiner kapta volna meg elsőként az infót, akkor ez értelemszerűen nem fordulhatna elő, hiszen övék az eredeti kép, Orbán ennél maximum kisebb, megvágottabb verziót publikálhatott volna.
De ennek pont a fordítottja történt: Orbán publikálta a nagyobb méretű képet és a Mandiner ennek közölte egy megvágott verzióját - azaz, Orbánnál előbb volt meg a kép eredetije és ezt kapta meg, majd szerkesztette át a Mandiner.
(Elméletileg az is elképzelhető, hogy mindketten külön-külön kapták meg egy harmadik forrásból, de figyelembe véve a téma érzékenységét és a Mandiner kézivezérelt jellegét, azt nyugodtan kizárhatjuk, hogy a Mandiner egy ekkora horderejű ügyet önállóan ki merne robbantani Orbánék jóváhagyása nélkül).
.
.
2. A templomra festett gyalázkodó feliratról ez az egy kép készült, mert a helyi hatóságok nagyon rövid időn belül lefestették. A tüzet észlelték a közelben tartózkodó határőrök (3. hivatkozás), ők is oltották el szinte azonnal (egészen minimális a kár), és aztán hívták a rendőröket és az SZBU-t. Ergo, a tűz keletkezése után nagyon rövid idővel a helyszínt már az ukrán hatóságok őrizték. A szintén nagyon gyorsan, három járművel kiérkező tűzoltókra már csak a helyszín átvizsgálása várt.
Az Euronews-nak tegnap jelent meg egy riportja (4. hivatkozás), amiben elmondják, hogy a kiérkező ukrán hatóságok szinte azonnal lefestették a feliratot. Helyi források is azt erősítik meg, hogy a két gyalázkodó feliratot még rögtön aznap éjjel lefestették.
.
Ha rákeresünk, hogy találunk-e még képet a feliratokról (5. hivatkozás egy célzott, ukrán nyelvű Google képkeresés linkje), azt látjuk, hogy bárki tudósított is az incidensről, az Orbán által közölt fotót használja illusztrációként valamilyen verzióban. A decensebb hírportálok kiblőrözték a feliratot (pl. a Zakarpattya Online, vagy a Zahid), mások nem - de a lényeg az, hogy senki másnak nincs más felvétele a feliratoktól, csak Orbánnak és a magyar kormánysajtónak. Ukrán forrásokban is az szerepel, hogy a hírt először a magyar kormány közölte.
.
Valószínűleg annyira gyorsan lefestették a feliratot, illetve annyira gyorsan lezárták a helyszínt, hogy ott a legelső perceket nem számítva más már nemigen kattintgatott.
.
.
3. És ebből adódik a roppant kellemetlen kérdés: ha a tűz után már órákkal lefestették a feliratot a hatóságok, akkor vajon hogyan, kitől került a feliratról szóló kép Orbán Viktorhoz? Abban a pár órában, amíg ott volt a felirat, vajon ki járhatott arra, aki nemcsak lefotózta, de el is küldte, történetesen pont Orbánnak?
.
Palágykomoróc egy nagyon kis falu, két négyzetkilométer az egész, alig nyolcszáz lakosa van - mégis ki lehetett az, aki szerda éjjel nemcsak, hogy pont ott van az összegraffitizett templomnál, de még fotózni is tud, mielőtt kiérkeznek a tüzet látva rohanó határőrök, és történetesen éppen az Orbán-kormánynak küldi el a képeket...?
.
És erre sajnos a leglogikusabb magyarázat az, hogy maga az elkövető. (Alternatív lehetőség, hogy a helyiek közül valaki, esetleg maga a pap csinálta a képet - de az nem magyarázná, hogy hogyan jut el az információ ennyire gyorsan nemcsak Budapestre, de konkrétan az Orbán-stábhoz is.)
.
.
4. Ennél is érdekesebb, hogy az Orbán-kormány ráadásul azonnal hitelt is adott a képnek, hiszen rögtön másnap reggel tényként közölte maga a miniszterelnök, hogy gyújtogatás történt, és hasonlóan tett a kézivezérelt Mandiner is.
Ha ez váratlanul történt volna, tehát valamikor szerda éjjel meglepetésszerűen befut az információ a gyújtogatásról, nagyon nehezen elképzelhető, hogy csütörtökön kora reggelre a kárpátaljai magyar diplomáciai képviseletek (egyébként vérprofi) munkatársai "le tudták járni" a helyszínt és ellenőrizni tudták volna, hogy mi történt - ráadásul a feliratokat ők sem lehetettek képesek verifikálni, hiszen azokat akkorra már lefestették.
.
Az Orbán-kormány mégis tényként közölte a történteket. Ergo, ők biztosan voltak benne, hogy valóban az történt, ami a hozzájuk eljutott képeken szerepelt. Egy ilyen horderejű ügyben ez csak akkor képzelhető el, ha a gyújtogatás nem meglepetésszerűen érte őket, hanem tudtak róla, hogy ez fog történni, rosszabb esetben ők maguk szervezték az egészet - a képeket látva pedig "csak" nyugtázták, hogy a feladatot a megbízott sikeresen végrehajtotta. Mission completed, mehet ki a hír és a Facebook poszt - és ez is történt.
.
A teljes magyar kormányzati apparátus "természetesen" az ukránokat tette felelőssé a gyújtogatásért - azaz ez klasszikus "hamis zászlós" művelet volt. Érdekesség, hogy a kiváló elemző, a poszt-szovjet nacionalizmusokat kutató Anton Sehovcov már a támadás másnapján ugyanerre a következtetésre jutott. (6. hivatkozás)
.
Sőt, nemcsak az ukránokat tették felelőssé, hanem a híradásokban jelentősen el is túlozták a történteket: Orbán arról beszélt, hogy "felgyújtották" a templomot, miközben valójában szerencsére "csak" a sekrestye ajtaja égett meg. Az, hogy nem történt nagyobb baj, éppenséggel egyébként az ukrán hatóságok gyors cselekvésének volt köszönhető.
.
.
5) Elméletileg persze elképzelhető az a lehetőség is, hogy a gyújtogatás orosz-magyar közös akció volt, ahol a tényleges végrehajtást az oroszok intézték, a magyar kormány pedig "csak" felhasználta a történteket - de az, hogy mennyire gyorsan közölték a gyújtogatásról szóló hírt, azt igazolja, hogy biztosan nem érte őket meglepetésként.
Azaz, ha az oroszok is benne voltak, akkor ez koordinált akció volt.
.
A jó hír az, hogy megalapozottan lehet bízni az ukrán hatóságok elhárítási, SIGINT és egyéb képességeiben, tehát jó eséllyel elég hamar fel fogják tudni göngyölíteni, hogy pontosan hogyan zajlott a szervezés és a kommunikáció, hasonlóan a korábbi orosz provokációkhoz.
.
.
6) Ha tényleg az történt, hogy ez (legalább részben) magyar kormányzati akció volt, az sajnos azt jelenti, hogy az Orbán-kormány a saját belpolitikai céljai érdekében habozás nélkül kész konkrét veszélybe sodorni a határon túli magyarokat, jelen esetben a kárpátaljai közösséget. Megpróbálni etnikai alapú gyűlöletet szítani a többnemzetiségű Kárpátalján csak azért, hogy a magyar belpolitikában aztán lehessen folytatni az "ukránozást" történelmi bűn, erre egyszerűen nincs más szó.
.
Ráadásul a Simion-ügy után ez rövid időn belül ismét olyan eset lenne, ami azt mutatja, hogy a határon túli magyarság csak eszköz a kormány kezében - pedig maga az Alaptörvény írja elő, hogy " Magyarország az egységes magyar nemzet összetartozását szem előtt tartva felelősséget visel a határain kívül élő magyarok sorsáért, elősegíti közösségeik fennmaradását és fejlődését." Ebben az esetben viszont láthatóan éppen az ellenkezője történt.
.
Agyrém ez az egész.
Őszintén remélem, hogy tévedek.
.
(Üzenet a mandineres fiúknak: ne fáradjatok a fotó utólagos kicserélésével, van printscreen mindenről.)
.
.
Hivatkozások a szokott módon az első kommentben.
.
ENGLISH VERSION:

BÉKESI LÁSZLÓ: MAGYAR PÉTER SEM TUDJA MEGSZEREZNI AZ EU-S PÉNZEKET

KLIKKTV / MÉLYVÍZ
Szerző: NÉMETH PÉTER
2025.07.20.



Magyar Péter sem tudja megszerezni az EU-s pénzeket...

„ŐRÜLETES MÓDON, NAGYON DURVÁN MEGADÓZTATJUK A GYEREKVÁLLALÁST”

QUBIT+
Szerző: NAGY GERGELY
2025.07.21.


A rosszul felépített adó- és jóléti rendszer akadályozza a gyerekvállalást, és ahelyett, hogy átalakítanánk, ideológiai vitákat vívunk a népesedéspolitikáról. Egy magyar közreműködéssel készült kutatás azt vizsgálja, miért járnak rosszul a szülők, és miként lehetne úgy kompenzálni őket, hogy abból az egész társadalom profitáljon.


Fészekrakó, Babaváró, CSOK, adóelengedés a három gyereket nevelő anyáknak – a kormányzat népesedéspolitikai ösztönzőit álmunkból felkeltve is soroljuk. Mint ahogy azt is tudjuk, hogy egyre rosszabbak a demográfiai adatok; 2024-ben például az összes kampány ellenére a legkevesebb gyerek született 1949 óta. A világon sok helyen rosszak a demográfiai adatok, a születési ráta Európában mostanra a népesség-fenntartási szint alá csökkent. Így nem tarthatók fenn a gazdasági és jóléti struktúrák, például a mi felosztó-kirovó nyugdíjrendszerünk sem.

Arról azonban már kevesebb szó esik, hogy a gyereknevelés költséges. És nemcsak látható transzferekről van szó, hanem a fizetetlen otthoni munkáról, gondoskodásról is. Ha felmerül, hogy miért nincs több gyerek, a kormányok rendre a nők teste fölötti rendelkezés ósdi biopolitikai módszereihez nyúlnak, ahelyett, hogy a „láthatatlan kéz” szintén nem mai elvét alkalmaznák: megfelelő intézményi környezetben a kizárólag saját szempontjaikat követő emberek társadalmilag optimális eredményeket érnek el. Ha viszont a környezet nem megfelelő, az egyének viselkedése társadalmilag szuboptimális eredményt hoz. Nemcsak kiváló óvodára, iskolára és egészségügyre volna tehát szükség, hanem az államnak a gyerekeseket még kompenzálnia is kellene? Mennyire és hogyan? Akár a nyugdíjrendszer átszabásával is?
...

FÓRUM A TISZA-TÓ MEGKERÜLÉSE UTÁN

KONTROLL
Szerző: KONTROLL
2025.07.20.



Beszélgetés Magyar Péterrel Tiszafüreden, miután a Tisza Párt elnöke a "80 nap alatt Magyarország körül" elnevezésű országjárásának részeként vasárnap körbebiciklizte a Tisza-tavat.

2025. július 20., vasárnap

ORBÁN VIKTOR ACHILLES SARKA MAGYAR PÉTER ORSZÁGJÁRÁSA / TÚL A BARÁTSÁGON / ULTRAHANG INTERJÚ

L1
Szerző: L1
2025.07.20.



Viktor szinte mindenkinek interjút ad, és ellenzékiségre készül. 
Anikó asszonnyal a fapados gépen. 
Trump és a békepárti fegyverek.

FEJÉTŐL LUXI A FIDESZ, AVAGY EZ A RONGYRÁZÁS LESZ A VÉGSŐ

NÉPSZAVA
Szerző: BALASSA TAMÁS
2025.07.20.


Számos oka van annak, amiért a 2010-es kezdetektől több támogatója van az Orbán-kormány menesztésének, mint a maradásának, de a bukás az ismert okokból (Fideszre szabott választási rendszer, elfoglalt állami intézmények, mértéktelen kormánypropaganda) mindeddig elmaradt. Három esélytelen parlamenti választás (és az erőviszonyok váratlan és gyökeres megváltozása) után immár kétesélyes a verseny, a bukást jelentős részben az életminőség huzamos romlása és a fideszes holdudvar párhuzamos luxusvalósága valószínűsíti. No meg az illiberális buborék széthasadása, ami oka és következménye is a nemzeti ellenállás megerősödésének és a rezsim elgyengülésének. A tényekkel látszólag szembenézni próbáló, és (ismét csak látszólag) a nép egyszerű fiaként szereplő Lázár János is megneszelte ezt, és a minap szakítást ígért a nemzeti tőkésréteg azon gazdagjainak, akik „az életmódjuknál vagy mentalitásuknál fogva megszegik az elvárt társadalmi normákat” (vagyis „kullancsként” szívják az ország vérét). Késő, nem késő, elmondjuk: ez olyan kevés lesz, mint kirabolt boltban a perfekt kirakatrendezés...

SZEGÉNY BÖJTE CSABA, MÁR MEGINT HÜL:YÉT CSINÁLTAK BELŐLE! - ADD TOVÁBB, HADD SZÓLJON!

FACEBOOK
Szerző: PRINTFALVI RITA
2025.07.20.


Nem az a lényeg, hogy bátor Bede Zsoltika nekem üzenget ezzel a fotóval. Üzengessél csak! Persze személyesen nem mertél eljönni a Szabadság Körei rendezvényemre a múltkor, annak ellenére sem, hogy elküldted a gusztustalan, nőgya:lázó regisztrációdat, mert tudtad, hogy a rendőrök már várnak. És valóban vártak. Állítólag – Hadházy Ákos mesélte nekem nemrég – amikor az ő egyik eseményét akartad megzavarni és a kezedbe adta a mikrofont, hogy akkor most beszélj, kettőt nem bírtál nyikkanni. Egyrészt mert gyáva vagy, másrészt azért, mert annyi eszed sincsen, hogy összepakolj egy értelmezhető mondatot! Ennyit tudsz. Hergelni, bu:zizni, zsi:dózni, kart lendíteni hor:ogkeresztes zászló előtt. Látványos csinnadratta. Üres fej. Meg amerikai szerveren ocsmány karaktergyil:kos sajtónak álcázott köp:őcsészét működtetni, aminek alig van olyan cikke, ami nem Btk-ás! És Böjte Csaba ferences testvér odaáll melléd egy fotóra! Atyavilág, ez már tényleg mindennek az alja!

Bódis Bálint, a 444 újságírója – link a kommentek között – elment arra a "Polgári Piknikre", ahol felsorakozott a hazai szélsőjobb legvállalhatatlanabb sleppje. A piknik nagyon emelkedett lehetett, mert ezt írta róla: „A határokon átívelő, kollektív, jézusi szeretettől rebegő tekintetű hallgatóságot a bü:dös lib:sizés, kom:csizás és bu:zizás eksztatikus állapotába” vitték a porondon fellépő hergelő mesterek.

Köztük Böjte Csaba! Akit éppen másfél hete helyezett át a püspöke Déváról Csíksomlyóra, 33 év dévai szolgálat után! Azt persze még a mai napig nem tudjuk, hogy vajon mi az ő személyes felelőssége az alapítvány vezetőjeként abban a sorozatos, kiskorúak sérelmére elkövetett fizikai, érzelmi és sze:xuális bán:talmazásban, aminek bűncselekményei miatt az egyik nevelőjét 28 év börtönre ítélték. Románia történetének ez az eddigi legsúlyosabb kiszabott büntetése! Ezt nemrég mesélték nekem kolozsvári meghívóim és helyi szakemberek. Ahogy azt is, hogy Böjte árvaházait sokáig azért nem tudta átvizsgálni a romániai gyermekvédelem, mert kezdetben hosszú ideig illegálisan működhettek a házak, engedély nélkül. Erről az Átlátszó Erdély lapban írt sokat Szabó Tünde újságíró és nekem is megerősítették erdélyi gyermekvédelmi szakemberek, egyetemi tanárok.

Szóval mi az, ami miatt Böjte Csabát rábírják venni arra, hogy ennyire lejárassa magát és hü:lyét csináljon magából? Sőt szerintem konkrétan vesz:élyeztesse azokat a gyermekeket, akiket magával cipelt ide is. Vagyis az erdélyi Kodály Zoltán gyermekkar tagjait. Hiszen, ha a kormány kimondta a Pride-ról, hogy vesz:élyezteti a gyermekek érzelmi, erkölcsi fejlődését, akkor egy ilyen szürreális neoná:ci rendezvényen való részvétel, ahol a "polgári" hangulat jegyében a bu:zizást lecserélték az ab:erráltazásra, vajon mi okoz?

Nem akarom elvitatni Böjte Csaba testvér eredendő jó szándékát, hogy segíteni akart a gyerekeken. Csak azt gondolom, hogy nem vette észre, hogy a magyar kormány és most már a magyar ná:ci szélsőjobb is politikai terméket csinált belőle! Naivitás. Ami nem kifizetődő.
Ahogy Orbán Viktor annyira mélyre süllyedt, hogy képes volt elmenni a gazdasági bűncselekményekért korábban jogerősen elítélt, hitgyülis Cseszkó Tamás műsorába, most Böjte is minden eddiginél lejjebb zuhant!

Azért szerintem még a fideszes szavazók többségének is megfekszi a gyomrát a Bede-Bud@házy-Bogár-Bayer vonal. De most úgy tűnik, hogy a Fidesz már annyira be van sz@rva, hogy mindenáron be akarja kebelezni a szélsőjobbot is. Kell onnan is az a pár százalék, mielőtt életbe lép a börtönprogram!

Pedig fiúk, minden messze ideér egyszer! Az Igazság Napja is. És nem az Isten fog ítélni felettetek, akit szintén megbecstelenítettetek a sok nevében kö:pködött zagyvaságotokkal, hanem mi, a NÉP!

Az idő már rég nem nektek dolgozik!
Tik-tak, tik-tak

u.i. A P gondolom én vagyok, de ki lehet az N?

Fotó: Bede Zsolt, Fb

ÍGY LOPJÁK EL A CSALÓK A NYUGDÍJASOK MEGTAKARÍTOTT PÉNZÉT

KLIKKTV / BAKANCSLISTA
Szerző: KLIKKTV
2025.07.19.



Hazánkban éves szinten 25-30 milliárd forintot tulajdonítanak el az online csalók. Bárki áldozatul eshet, de az idősek gyakrabban válnak áldozattá - mondta Sonjic László az OTP biztonsági vezetőtanácsadója a KlikkTV Bakancslista című műsorában. A csalók legfőképpen a közösségi médiában találnak rá áldozataikra. Hamis ígéretekkel próbálják a számláikon lévő összegeket megszerezni. Az átverések fele még mindig telefonon zajlik, vagy egy bank nevében, vagy a rendőrség nevében telefonálnak a bűnözők.

🚀KAZAH-MAGYAR ŰRKUTATÁS; ✈️RYANER; 🕊️KIFINGOTT BÉKEGALAMB | HÍREINK VASÁRNAP

CSILLAGBRIGÁD
Szerző: CSILLAGBRIGÁD
2025.07.20.



00:00
- Bevezetés 
01:15 - A Magyar Hang stúdiójában tépte szét Fidesz-tagkönyvét Beke Mihány volt diplomata 
02:48 - Csányi Péter: az OTP kiszámítható gazdaságpolitikát és eurót is szeretne 
03:50 - Heti LMBTQ: Trutymó-kampányba kezdett a Fidesz 
06:35 - Rogánék értették Orbán Viktor üzenetét, Cecilia is Rayanair géppel utazott 
08:37 - A Trump nevű békegalab kifingott, Orbánék Brüsszelre mutogatnak 
11:24 - Romlott húsok a Péterfy Kórházban – bántom az orvosokat és az ápolókat 
12:37 - Az üzbég krumplikutatás után indul a kazah űrkutatás is (magyar közpénzből?) 
14:12 - Apáti Bence dedókampánya rekord összegbe kerül nekünk 
17:12 - Fideszes és tiszás kampány stratégiák: külpolitika vs belpolitika 
31:46 - Sebestyén József tragikus halála 
35:00 - Magyar ellenes hangulatok Kárpátalján: egy templomot megrongáltak 
39:14 - A Fidesz kormányzása dióhéjjban: 4 évente pénzosztás, 4 évig folyamatos hazudozás 
41:00 - Elköszönés


SOK MÉG A BIZONYTALAN, DE ORBÁN HATALMA EGYRE CSAK ASZALÓDIK ÉS HALVÁNYODIK | HETES STÚDIÓ

KLUBRÁDIÓ / HETES STÚDIÓ
Műsorvezető: NEUMAN GÁBOR
2025.07.20.



A Hetes stúdió 2025. július 19-i adásában Neuman Gábor Bolgár Györggyel, Bálint Orsolyával, a Népszava újságírójával, valamint Széky Jánossal, az Élet és Irodalom rovatvezetőjével beszélte meg a hét legfontosabb eseményeit.



QUBIT.LIVE #11: TRIANON

QUBIT.LIVE #11
Szerző: Qubit
2025.07.19.



A Qubit Live #11előadásai:

- Ablonczy Balázs: Majd' 3 milliónyian trianoni menekültek leszármazottai vagyunk





MATEKLECKE 693. - SAKK KOMPETENCIÁK

FACEBOOK
Szerző: BIRKÁS GYÖRGY
2025.07.20.


Ma van a Nemzetközi Sakk Nap, ennek alkalmából összegyűjtöttem, milyen kompetenciákat fejleszt a sakk.

A sakk ugyanis az egyik leghatékonyabb képességfejlesztő eszköz. Jótékonyan hat az értelmi képességek, mindenekelőtt a megértést és a problémamegoldást biztosító gondolkodás fejlődésére, de nevelő-fejlesztő és személyiségformáló hatása is van.



Fejleszti az

- analizáló és szintetizáló képességet,
- elvont (absztrakt) és logikus gondolkodást,
- fejszámolást (változatok, lehetőségek számítása)
- geometriai készséget és térlátást,
- megfigyelőképességet,
- javítja a memóriát,
- produktív képzeletet,
- kreativitást,
- koncentrációt, az összpontosítás képességét,
- megosztott figyelem képességét,
- döntésképességet, önálló döntéshozatalt,
- összefüggések felismerésének képességét,
- segíti az alternatívákban történő gondolkodást,
- a gondolkodás divergens (több megoldást nyújtó) jellegét,
- elvonatkoztatási és általánosítási képességet,
- problémaérzékenységet,
- problémamegoldó képességet,
- kombinatív képességet,
- módszeres és hatékony gondolkodást,
- tanulási képességet,
- vereség, kudarc feldolgozását,
- siker kezelését,
- következmények vállalásának képességét,
- felelősségérzetet,
- önfegyelmet, önállóságot,
- előrelátásra, előre gondolkodásra, céltudatosságra tanít
- kitartásra, önbizalomra nevel,
- segít az érzelmeken való uralkodáson,
- fegyelmezett viselkedésre, a szabályok, normák és törvények tiszteletben tartására nevel.

Sakkozás közben a gyermek észrevétlenül, játékos formában, készségszinten sajátítja el a tanulási folyamathoz szükséges gondolkodást. Segíti a viselkedészavaros tanulók beilleszkedését a közösségbe. A sakk kortól és nemtől függetlenül játszható, ezért tökéletesen alkalmas élvezetes, közös családi élmények forrásának. A közös játék során a tanuló megismeri és elsajátítja az alapvető együttélési, együttműködési normákat a családban, az iskolában, a társadalmi életben. Ismeri és betartja az illemszabályokat. A sakkozás során a tanuló a közösség többi tagjához viszonyítva pontos képet kaphat saját részképességeiről, erősségeiről, amelyek segíthetik a pályaorientációban.

A sakk és a matematika-eredmények korrelációja mindenki számára ismert, de sokan ezt azzal magyarázták, hogy a sakk után érdeklődők eleve azok, akiknek jó matematikai érzékük van. Ez is igaz, de fordítva is működik a dolog:

Misetáné Burján Anita Balatonlellén négy éven keresztül sakk szakkört vezetett az osztályában, a 21 tanuló közül néhányan versenyszinten, de a többség csak heti egy alkalommal a szakkörön sakkozott.

Négy év után, a 8. osztályban megírt matematika felvételi eredményeik átlaga 66% volt (az országos átlag 40%). A sakk szakkörösök több mint fele került be pontszáma alapján az országos legjobb 10%-ba.

ORBÁN INTERJÚ, MAGYAR PÉTER AURA FARMING! MARIKA FOR PREZIDENT NO.66.

MAGYARORSZÁG KEDVENC MŰSORA
Szerző: MARIKA FOR PREZIDENT
2025.07.20.



ORBÁN interjú, MAGYAR Péter aura farming!

"ORBÁN KORMÁNYA NAGYOBB KÁROKAT OKOZOTT, MINT A MÁSODIK VILÁGHÁBORÚ" // AMI A CSÖVÖN BEFÉR

KONTROLL
Szerző: KONTROLL / HORVÁTH TIBOR
2025.07.15.



A cigányság előtt álló feladatokról, az elárult rendszerváltásról, Farkas Flórián örökségéről és a burjánzó Tisza Szigetekről is beszélt Lakatos Gusztáv, tiszainokai nemzetiségi önkormányzati képviselő az AMI A CSÖVÖN BEFÉR című műsor különkiadásában. A "Becsület, Igazság, Tisztesség" elnevezésű Facebook-csatornáján is rendkívül aktív roma politikus szerint felmérhetetlen károkat okozott a NER elmúlt 15 éve a cigányság számára, ezért is lenne szükség 2026-ban a kormányváltásra, de nem irigyli a leendő Tisza-kormányt sem, mert a nulláról kell majd újjáépíteniük az országot.

FÓKUSZCSOPORT: EGY LÁTÁSSÉRÜLT PÁRNÁL JÁRTUNK 🧑‍🦯‍➡️

FÓKUSZCSOPORT
Műsorvezető: Ádám
2025.07.19.



Egy LÁTÁSSÉRÜLT PÁRNÁL jártunk 🧑‍🦯‍➡️

HATVANPUSZTÁN FOLYTATJA A TÜNTETÉST HADHÁZY ÁKOS | MAGYAR KÖZÖNY PODCAST

MAGYAR KÖZÖNY PODCAST
Szerző: MAGYAR KÖZÖNY
2025.07.19.



Hadházy Ákos elindul 2026-ban a választásokon? Újraszervezheti-e önmagát az óellenzék? A Ripostnál sok pornót nézhetnek? A fideszes propagandagépezet, hogyan befolyásolhatja 2026-ot? Lesznek-e demokratikus választások jövőre? Hogyan lehet újraegyesíteni Magyarországot? Meddig mehet el a polgári ellenállás? A civil szervezetek adják majd egy új Magyarország alapjait? Ha elbukik a NER, mi jön majd azután? A Magyar Közöny Podcast kérdéseire Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő válaszolt.

A MESTERSÉGES INTELLIGENCIA NEKIÁLLT TÖNKRETENNI AZ INTERNETET

TELEX
Szerző: FLACHBER BALÁZS
2025.07.20.


Ha ön is szokott guglizni, akkor nyilván ismeri a mesterséges intelligencia által írt rövid összefoglalókat a Google-keresések találati listái fölött. Tudják, amiket tavaly egy darabig korlátoztak, mert olyanok voltak bennük, hogy ragasztót kell tenni a pizzaszószba, gázolajat a spagettibe, és meg kell enni naponta legalább egy követ. Azóta kicsit jobbak lettek, és nagyon népszerűek, állítólag 1,5 milliárd ember látja őket rendszeresen. Erről Sundar Pichai, a Google vezérigazgatója beszélt a Google fejlesztői konferenciáján – arról viszont már nem, hogy ennek milyen hatásai lehetnek.

Az MI-vel alapból is vannak bajok bőven: szerzői jogi és etikai aggályokat vet fel, rontja a kritikus gondolkodást, öngyilkosságra buzdíthat, néha vállalhatatlan dolgokat mond, és oldalba rúg egy rakás iparágat, a digitális művészettől a zeneiparon át a tartalomgyártásig. Az MI-összefoglalók szintén nem segítik a kritikus gondolkodást, nem is mindig pontosak, de ennél is fontosabb, hogy alapjaiban forgathatják fel azt, ahogy az interneten tartalmakat fogyasztunk és gyártunk – a legkisebb bloggerektől a legnagyobb újságokig...

NER-RE SZABOTT BIZTONSÁG?? AVAGY A NEM ÁLLAMI HADIIPAR ÁRNYÉKA EGY AKTUÁLIS PÉLDÁN KERESZTÜL!!!

FACEBOOK
Szerző: RUSZIN-SZENDI ROMULUSZ
2025.07.20.


Az Aero Vodochody a.s. cseh repülőgépgyár 2021 szeptemberében került Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő férje, Szalay-Bobrovniczky Kristóf érdekeltségébe. A kaszinókat is üzemeltető volt londoni nagykövet cége, a HSC Aerojet Zrt. 80 százalékos tulajdonosa az Aero Vodochody vállalatnak. A HSC Aerojet a vásárláshoz állami segítséget is kapott: a vállalat 150 millió eurós (kb. 53 milliárd forint) hitelt vett fel a Magyar Fejlesztési Banktól, a kölcsönhöz a kormány vállalt állami készfizető kezességet.

A miniszteri poszt elfoglalása után Szalay‑Bobrovniczky eladta részesedését – de más NER-közeli magyar (köztük MOL és Habony-körök) és cseh üzletemberek továbbra is részt vesznek a tulajdonosi szerkezetben. Szalay‑Bobrovniczky 2022-ben azzal került a hírekbe, hogy az Ukrajna elleni orosz invázió nyomán bevezetett nyugati szankciók ellenére tovább üzletelt a tiltólistán szereplő oroszokkal!!!

Magyarország 2022 márciusában rendelt 12 db L‑39NG repülőgépet (8 kiképző és 4 felderítő változat) az Aero Vodochody a.s. repülőgépgyártól. Az első 4 repülőgép lászállítása eredetileg 2024-ben, a következő 4 repülőgép leszállítása 2025-ben, további 4 repülőgép leszállítása pedig 2028-ban volt tervezve.

Szalay Bobrovniczky Kristóf, honvédelmi miniszter a repülőgépek érkezéséről közzétett bejegyzésében hangsúlyozta: „nemcsak képességet, de biztonságot is adnak a magyar embereknek”.

A tervektől eltérően az első 3 db L-39 Skyfox repülőgép egyéves csúszással 2025. május 30-án érkezett be Kecskemétre. A kiképző és könnyű harci repülőgép képesség kialakítása már a tervezés szintjén elbukott, tudniillik a képesség tervezése nem a képességösszetevők (DOTMLPF-I) alapján történt. A repülőgépek rendszerbe állításához, üzemeltetéséhez szükséges minimális feltételek a csúszás ellenére sem állnak rendelkezésre, az L-39 Skyfox repülőgépek katonai alkalmazhatósága kérdéses.

A repülőgépek avionikai rendszerei civil szabványoknak megfelelően kerültek kialakításra, a Skyfoxok nem rendelkeznek a műveleti alkalmazáshoz szükséges harcászati adatkapcsolati rendszerrel, fegyverrendszerrel és önvédelmi rendszerekkel sem. A repülőgépek tárolása sem tekinthető megoldottnak, ugyanis a vadonatúj L-39-eseket ideiglenesen a NATO számára felajánlott hangárokban helyezték el.

Miniszter Úr!

Az L-39 Skyfox repülőgépek könnyű támogató, illetve felderítő szerepkörben történő harci alkalmazása önvédelmi rendszerek hiányában igen magas kockázattal jár. Milyen körülmények között és kik döntenek e kockázatok vállalásáról?

Az L-39 Skyfox repülőgép felderítő változatának Gripen kötelékben történő alkalmazására milyen elképzelések vannak?

Ha a NATO repülőerőinek Magyarországon történő állomásoztatására kerül sor és igénybe veszik a NATO-nak felajánlott infrastruktúrát, milyen leképzelései vannak az L-39-esek tárolására és üzemeltetésére?

Úgy tűnik, hogy az L-39NG beszerzése valóban NEM a magyar emberek biztonságát szolgálja, hanem sokkal inkább egy szűk gazdasági-politikai érdekkör anyagi gyarapodását!!!

Mi az oka annak, hogy nem történtek meg időben a szállítások? Ezt jelenti, ha a hadiipar magánkézben van, és nem a nemzet érdeke, hanem a profit számít? Fizetett a cég kötbért a csúszás miatt? Ha nem miért nem? Mert az ön pénztárcája is bánta volna? A magyar állam nem azért vállalt garanciát a kölcsönre, hogy tovább gyarapodjon a hízlalt oligarchikus kismalac!!! Vagy mégis??

Miniszter Úr! A választ megkerülheti, de a felelősségre vonást aligha.

HOGYAN LEHET MA LOPNI ÉS VISSZASZEREZNI PÉNZT? – LIGETI MIKLÓS (TRANSPARENCY INTERNATIONAL) ELŐADÁSA

KÉTFARKÚ KUTYA PÁRT
Szerző: MKKP
2025.07.19.



A felvétel az MKKP nyári táborában készült Bodajkon, 2025. július 3-án. Operatőr, vágó: Kasper Dániel.

ÖZÖNVÍZ FOGJA ELMOSNI A FIDESZT

HETI EGYENLEG2 / KLIKKTV
Szerző: BÁNÓ ANDRÁS
2025.07.19.



Számos fideszes egyéni képviselőt fog elmosni az özönvíz 2026-ban - mondta Lengyel László közgazdász a KlikkTV Heti egyenleg című műsorában. Aki azonban túl korainak tartja, hogy Magyar Péter már most olyan kijelentéseket tesz, hogy még Hadházy Ákossal sem hajlandó valamiféle együttműködésre. 

Somogyi Zoltán szociológus szerint a Tiszának következetesnek kell lennie abban, hogy a Fidesztől és az óellenzéktől is elhatárolódik, de senki sem akadályozza meg abban, hogy egy-egy egyéni körzetben a választás előtt kicsivel visszalépjenek Hadházy vagy más jelenlegi egyéni képviselő javára.

TISZAFÜRED - 80 NAP ALATT MAGYARORSZÁG KÖRÜL - 5. NAP

MAGYAR PÉTER HIVATALOS
Szerző: MAGYAR PÉTER HIVATALOS
2025.07.19.



Tiszafüred - 80 nap alatt Magyarország körül - 5. nap.

A MAGYAROK TÖBBSÉGE CSAK ÁLMODOZHAT A NYARALÁSRÓL, NÉHA MÁR AZ IS KALAND, HA VALAKI KIMOZDUL A FALUBÓL

NÉPSZAVA
Szerző: VAS ANDRÁS
2025.07.19.


A magyarok alig több mint egyharmada engedheti meg magának, hogy nyáron pihenni menjen. Riport.


- Várjon, kiszámolom! Utoljára 1992-ben voltunk nyaralni az asszonnyal, akkor még a gyerekekkel – sóhajtott fel a hetvenes László az egyik somogyszentpáli porta kerítésének támaszkodva. – Jézusmária, már 33 éve múlt! Azóta olyan klasszikus, elutazós nyaralásra nem futotta, miután megszűnt a téesz, a háztáji is ment vele, s nem volt rá pénzünk. Pedig előtte voltunk Csehszlovákiában a Tátrában, az NDK-ban, kétszer a jugoszláv tengerparton, sőt, egyszer Ausztriába is eljutottunk, de nem ám csak a bécsi Mariahilferig, mint a nagy többség akkoriban, hanem egyhetes buszos útra! Voltunk Salzburgban a Mozart-házban, fent a hegyekben, az Atterseenél, s felültünk a semmeringi vasútra is. Látja, ebből a vonat maradt meg mára, a fenyvesi kisvasúttal szoktunk ledöcögni a Balatonhoz, ott ingyenes a strand, sétálunk egyet a mamával, iszom egy fröccsöt, ő pedig egy sört, vagy fordítva. De már ez is nagy kaland, kimozdulni a faluból, meg az a plusz költés, ami a hétköznapokon nincs betervezve a családi kasszába: kettőnknek 248 ezer a nyugdíja, képzelheti, mennyire gondolunk nyaralásra…

KEMÉNY ÁDÁM: KIK VISELIK A KÖZTERHEKET – AVAGY A MAGYARORSZÁGI RENDSZER ALAKULÁSA

ÉLET ÉS IRODALOM / PUBLICISZTIKA
Szerző: KEMÉNY ÁDÁM
2025.07.18.


...A magyarországi közteherviselés közvetlenül alapvetően a nyugdíjasokra és a bérből/fizetésből élőkre hárul. A terhek viselése döntően a következő csatornákon keresztül valósul meg: a munkára épülő adók, járulékok (szja, tb-járulék), a foglalkoztatókat a tőkehasznosításon keresztül érintő hozzájárulások (tao, szocho), valamint a fogyasztást terhelő adók (áfa). Ezek közül a legnagyobb arányt a munkát terhelő adók/járulékok képviselik, utánuk következik az áfabefizetések volumene, és messze leszakadva a munkáltatókat érintő tao/szochó összeg. Az adatok szerint 2010-ben a munkavállalók, valamint az áfán keresztül a nyugdíjasok is összességükben csaknem tízszeres részt vállaltak a közterhek viselésén belül, mint a munkáltatók, és az arány, bár csökkent, 2024-ben még mindig csaknem négyszeres. Ha az áfát figyelmen kívül hagyjuk, akkor is többszörös a munkára rakódó terhek miatt a munkavállalók teherviselése. Ez azt jelzi, hogy a közterhek finanszírozásában változatlanul az alkalmazottaké és a nyugdíjasoké a főszerep.

A méltányos közteherviseléssel szorosan összefügg a létminimum kérdése. A KSH 2015-től nem hozza nyilvánosságra a létminimum-számításokat, ugyanakkor a Policy Agenda kutatócég publikál ilyen számokat, s ezek szerint a lakosság mintegy 30 százaléka tartósan a létminimum szintje alatt él. Miután megszűnt a minimálbér adómentessége, nyilvánvalóan felötlik, hogy akik ilyen körülmények között élnek, kötelezhetők-e arra, hogy adó formájában akár jelképes összeggel is hozzájáruljanak a közteherviseléshez.

A felsorolt rétegek között egyértelműen a nyugdíjasok helyzete a legrosszabb. A nyugdíjak fokozatosan elértéktelenődnek, ugyanakkor az idősek az áfa befizetésén keresztül gyakorlatilag minden forint elköltésével nagymértékben hozzájárulnak a költségvetési bevételekhez. A munkavállalók csoportjának hozzájárulásához egy adalék: az EU-n belül a magyar adóék, vagyis az, hogy a teljes munkaerőköltségnek hány százalékát vonja el adók és járulékok formájában az állam, kiugróan magas, ma 41,2 százalék, ami dobogós helyezést jelent.

Természetesen a közterhek viselése nem csak adózás formájában valósul meg, idesorolhatók még a társadalombiztosítási (szociális) járulékok, továbbá közvetett formában egyéb csatornákon keresztül is hozzájárulunk a közös költségek viseléséhez.

A közterhek között vezető szerepet játszó 27 százalékos magyar áfa továbbra is magas (bár a kedvezményes kulcsokat figyelembe véve átlagosan még csak nem is Európa-bajnok, a világbajnok pedig Bhután, 50 százalékos kulccsal), és szintén a lakosságot sújtja. Bár a gazdagok is fizetik, kétségkívül a bérből/fizetésből élők, szegényebb rétegek viselik az aránytalanul nagy terheket. Ráadásul, az „extraprofitadók” részeként bevezetett 4,1 százalékos mértékig terjedő kiskereskedelmi különadó azt eredményezi, hogy nálunk az áfa „de facto” egyes területeken a 31 százalék feletti mértéket is elérheti.

A munkaadókat terhelő adók közül a tao (9 százalék) a legalacsonyabb az EU-ban, az európai átlag 20 százalék körül van, és sok helyütt progresszív adókulcsokat alkalmaznak.

A fenti adatok világosan jelzik, hogy Magyarországon a közteherviselés nem igazságos, a bérből és fizetésből élők, vagyis a polgárok többsége jóval nagyobb részt vállal a közkiadások fedezéséből. Az Európában legalacsonyabb tao-n keresztül a vállalkozások közteherviselése számottevően alacsonyabb az elvárhatónál (nem beszélve egy sor nem publikus kedvezményről). Tovább rontja a helyzetet a regnáló hatalom évtizedes gyakorlata, amely szerint politikai érdekek alapján támogat egyes társadalmi rétegeket adómentességgel és adókedvezményekkel. Azzal pedig, hogy más társadalmi rétegek részére nem adja meg a minimálisan elvárható forrásokat (nyugdíjak arányos emelése, béremelés, pótlékok normális színvonala stb.), milliókat kényszerít bele az aránytalan közteherviselésbe...

„HÁTRÁLTAT, HOGY ŐK VANNAK KORMÁNYON" | FIATALOK A FIDESZRŐL

PARTIZÁN
Szerző: PARTIZÁN
2025.07.19.



Arról szóltak a hírek mostanában, hogy a fesztiválokon egyre több koncerten kormánykritikus skandálásban tör ki a közönség. Elmentünk a Campus Fesztiválra, hogy utánajárjunk ennek és fiatalokkal beszélgettünk.

A FIDESZ KACÉRKODIK AZ ERŐSZAKKAL

KLIKKTV / MÉLYVÍZ
Műsorvezető: NÉMETH PÉTER
2025.07.19.



Vendég: Dr. Fleck Zoltán jogász.

PÁLINKÁS JÓZSEF: EZ A KORMÁNY KÉPTELEN A KORREKCIÓRA, MAKACSUL RAGASZKODIK MINDEN OSTOBA DÖNTÉSÉHEZ

NÉPSZAVA
Szerző: F. SZABÓ KATA
2025.07.19.


Nincs semmiféle tudománypolitika, csak kósza ötletek – mondja lapunknak az MTA egyköri elnöke, aki szerint az ELTE és a HUN-REN is felső parancsra cselekszik a kutatóhálózat szétdarabolásának ügyében. Interjú.


Nagyon úgy tűnik, hogy végül a tiltakozások ellenére mindenképpen az ELTE-hez csatolják az egykori MTA, most a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózathoz tartozó Bölcsészettudományi, Nyelvtudományi, Társadalomtudományi, valamint a Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpontot. Ebből előreláthatólag sem az egyetem, sem a kutatóintézetek nem profitálnak majd. Kinek és miért ilyen fontos ez mégis? Ki hozhatta meg ezt a döntést?

Teljesen abszurd ötlet, hogy a kutatóhálózatból kiveszik a társadalomtudományi és bölcsészettudományi kutatóintézeteket. Én nem hiszek abban, hogy ezt az ELTE kezdeményezte volna, ez teljesen életszerűtlen. Nyilvánvalóan valahonnan a kormányfő közeléből származik ez a kezdeményezés, de azt, hogy ez közvetlenül a miniszterelnöktől jön-e, nem tudhatom. Elképzelhető, de én valószínűbbnek tartom, hogy inkább súgtak neki olyan emberek, akik lehetőséget látnak ebben. Ebből következik, hogy ilyen buta módon esnek neki az intézményhálózatnak, ami alatt nem csak a volt akadémiai kutatóintézeteket értem, hanem általában az autonóm intézményeket. A jelenlegi kormánynak egy ideje az a legfontosabb, hogy ellenségeket keressen, akiktől „megvédheti” a magyar embereket, és megőrizheti hatalmát. Ezt az ellenséget megtalálták a CEU-ban, Sorosban, Brüsszelben, most pedig az ukránokban. Ennek a harcnak egy mellékhadszíntere az Akadémia és az értelmiség, azon belül a humán- és társadalomtudományi terület elleni fellépés...

2025. július 19., szombat

NINCS KÉT FIDESZ - NINCS EGY HAZAFIAS, MÉLYMAGYAR, KERESZTÉNY, CSALÁD- ÉS EMBERBARÁT FIDESZ… MEG EGY MÁSIK

FACEBOOK
Szerző: MÁRKI-ZAY PÉTER
2025.07.19.


Kamerák előtt tépte szét Fidesz-tagkönyvét:

„MÁR A HALLGATÁS IS HAZUGSÁG LENNE”
- mondta Beke Mihály András, amikor kamerák előtt tépte szét a Fidesz-tagkönyvét.

A volt diplomata szerint Orbán Viktor a nemzetpolitikát csupán politikai termékként árulja, és most végleg elárulta a határon túli magyarokat, amikor a magyarellenes román politikust, George Simiont dicsőítette.

Beke szerint a nemzetpolitikát eszközzé silányító Orbán nemcsak a külhoni magyarságot, hanem a nemzeti szuverenitás hitelességét is elárulta.

Azt is elmondta, miért hallgatott eddig. A megélhetése múlott rajta. Most viszont már nem hallgathat tovább.

Beke úr ezzel rátapintott az egyik lényeges pontra. Sokakat ugyanis már nem a Fideszhez vagy Orbán lealjasult rendszeréhez való hűség tart fogva, hanem a puszta egzisztenciális függés. Ahogy és amint látom, például a nem fideszes polgármesterek többségét is a félelem és az egzisztenciális kiszolgáltatottság vezeti, és a könnyebbik utat, a csendes megalkuvást választják. Mert ha a párt öklével, a helyi országgyűlési képviselővel vagy választókerület elnökkel meggyűlik a bajuk, akkor nekik meszeltek.

Egyik kollégám mesélte, hogy jó pár évvel ezelőtt találkozott egy ma is fideszes országgyűlési képviselővel, aki ráömlesztette a panaszait. Elmondta, hogy Xanax-szal (nyugató) kel és fekszik, mert már nem bírja elviselni, ami a frakcióban és a pártban zajlik. Amikor a kollégám megkérdezte, hogy akkor miért nem lép ki, nagyjából ugyanazt válaszolta, mint most Beke Mihály András. A pedagógusi fizetéséből nem tudna megélni, és ha rákerülne a Kubatov-listára, akkor kicsinálnák őt is, és sehol sem kapna munkát.

Szóval nincs két Fidesz!

Nincs egy hazafias, mélymagyar, keresztény, család- és emberbarát Fidesz… meg egy másik. Egyetlen Fidesz van, amely 15 év kontroll nélküli kormányzása alatt szétlopta, szerkezetileg is leépítette az országot, szétverte a jogállami intézményeket, darabjaira szedte a társadalmat, így törve meg a nemzet gerincét. Gyűlöletet szít, uszít, felégette az emberi és diplomáciai kapcsolatokat, és ami talán a legveszélyesebb, hogy leuralva telepszik rá a társadalom egészére, és amint látjuk, még a saját embereire is.

A Fidesz már nem párt és nem is egy kormányzóképes politikai erő, hanem egy destruktív szekta, amely még a saját tagjait is magához láncolja.

Tudom, nehéz, de van belőle szabadulás!

Kedves fideszes barátaink, ne féljetek!

Nem bűn, ha fideszesek vagy fidesz-szavazók voltatok. Én is 2010-ig a szavazójuk voltam. Sokan vagyunk, akik egykor ugyan vakok voltunk, de most már látunk.

A bűn az - és fáj kimondani - ha akkor is fideszesek, vagy fideszes szavazók maradtok, amikor már láttok!

ÉBRESZTŐ, MAGYARORSZÁG!