2020. július 12., vasárnap

STIGMÁT VESZ MAGÁRA AZ A NŐ, AKI ÚGY DÖNT, NEM VÁLLAL GYEREKET

24.HU
Szerző: BODNÁR JUDIT LOLA
2020.07.12.


Rácz Laura Rebecca újságíró ez év tavaszán kutatást indított azzal a céllal, hogy megismerje és megértse azokat a nőket, akik úgy döntöttek, nem vállalnak gyereket – nem csak most, mert, mondjuk, még fiatalok, hanem soha. Ők a tudatosan gyermektelen vagy gyermekmentes, angol szóval childfree nők. A motivációik hátterének megismeréséhez a szerző egy online kérdőívet állított össze, melyre eddig több mint ötszáz válasz érkezett, e mellett személyes interjúkat is készített több mint egy tucat nővel és egy házaspárral, a kutatásról hamarosan egy könyvet is ír. Az eredményekről, a gyermekmentesség tabujáról, az érintetteket érő bántásokról beszélgettünk.

Benne van a pakliban, hogy a projektje már pusztán a téma miatt is indulatokat kavar. Tart ettől?

Simán megtörténhet. Ennél jóval kevésbé rázós dolgok is képesek hatalmas vihart okozni. De legalább beszélünk róla, és így lehetőség van megismerni ezt a jelenséget és azokat a nőket és az érveiket, akik úgy érzik, gyerek nélkül teljes az életük. Az értetlenséget, ítélkezést felválthatja a megismerés és ezáltal az elfogadás. Legalábbis szeretnék ebben hinni.

Hogy jött az ötlet, hogy a tudatosan gyermektelen nőket kutassa?

Egy személyes történetet mesélnék el, ami elég jól megvilágítja a motivációimat. Megismerkedtem egy sráccal, aki randira hívott, ami egész jól sikerült, nagyon szimpatikusak voltunk egymásnak. Már előzetesen felfedtük a kilétünket a másiknak, én is elolvastam az ő dolgait, és ő is elolvasott jó néhány cikket tőlem, és egy ponton felhozta, hogy az egyik cikkemet már csak sajnos későn olvasta el. Rögtön tudtam, mire gondol: a tudatosan gyermektelen nőkről szóló cikkemre, és meg is kérdezte, hogy ennek a projektnek én vagyok-e a főszereplője. És bár nem én vagyok a főszereplője, de ez a téma nőként és újságíróként is régóta foglalkoztatott, és valóban van egy személyes egybeesés is, hogy egyébként tudatosan gyermektelen nőnek vallom magam.

Pár éve megfogalmazódott bennem, hogy biztosan nem vágyom gyerekre, és ezzel rendben is vagyok.

De személyes szál nélkül is foglalkoznék ilyen témákkal, mert mindig is érdekeltek olyan társadalmi jelenségek, amelyekről nagyon kevés szó esik, tabusítva vannak, vagy olyan ismeretlen jelenségek, amelyeknek nagyon rossz a megítélése a többségi társadalom részéről. És sajnos, mivel a magyar társadalom nem annyira elfogadó, elég sok olyan téma van a listámon, aminek szeretnék utánajárni, mert ezekkel kapcsolatban iszonyú sötétség van egyes fejekben. A gyermekmentesség is ilyen. Egyszerűen csak érdekel, hogy kik ezek a nők, mert erről nem beszélünk, és nemcsak én, hanem a válaszadóim is fontosnak tartják, hogy kerüljön be a köztudatba a jelenség, és kiderüljön, hogy ők teljesen „normális” emberek. Tudni akartam, hogy mik a motivációik, milyen folyamatok előzték meg a döntésüket, milyen élethelyzetből jönnek, milyen életutakat jártak be...

FELCSÚTORSZÁG

ÉLET ÉS IRODALOM / PUBLICISZTIKA
Szerző: ERI VIKTOR
2020.07.10.



...A Puskás FC nemzetközi szereplésével a páva széles közönség előtt teríti szét tollazatát. Mindenki láthatja a csodás pöttyöket, a lenyűgöző színeket. Az ügy már nemzetközi terepen is felvállalható. Legalább a kisorsolt ellenfelek országaiban leírják majd a klub múltját, meseszerű felívelését, és ha ezeket az újságírókat nem tévesztik meg, vagy nem jelentkezik a magyar kormány részéről valamelyik nemzetközi sajtófelügyelő tiltakozó olvasói levéllel előre, akkor az ottani gondolkodó ember csodálkozni fog.

Hogyan történhetett meg mindez Magyarországon? Milyen emberek lakhatnak ott, akik ezt az egészet végignézték? Akik vállrándítással elintézték, hogy a klubelnök gázszerelőből leggazdagabb lett közbeszerzésekből, mert a miniszterelnök barátja? Akiket nem hergelt fel, hogy a miniszterelnök háza mellé építettek egy stadiont állami pénzből? Akiket nem zavart, hogy a legtöbb állami támogatást a miniszterelnök 1800 fős településének futballcsapata kasszírozta, és aligha az utánpótlás fejlesztésére fordítja, hiszen légiósokkal játszik?

Ez egy büszke nép. A maga módján. Hőbörög, ahol nem hallják. Rázza oldalán a kardot, aztán kushad. De bátran kiáll az ellen, aki gyenge, vagy akiről tudja, hogy nem szól vissza. Csak akkor húzza be fülét-farkát, ha valaminek tétje van. Európában a legjobban viseli a korrupciót, ami elsősorban saját pénzének elherdálását jelenti, és legkevésbé érzékeny az emberi jogok csorbítására, amelyek megvédhetnék a hatalmasoktól. Nem kell ostor, magától hajtja igába fejét. Kiköveteli magának, hogy feudális rendszerben rendeljék mások alá. Így büszke. Pláne, ha még közben magasztalják is, hogy bátor.

Meresztik majd a szemüket, mert ilyesmit bizony csak sötét diktatúrákban visel kénytelen-kelletlen a nép. Arany vécékefe bármi más helyett. Bárhol máshol próbálnák ezt elképzelni, már a kitervelők fantáziája is elakadna a neveltetés és szocializáció építette erkölcsi falakon. Esetleg pislogva utánanéznek, hogy ez a Puskás nevű futballista tényleg ott születhetett-e. Vagy a környéken? És nem. De a neve odakerült. Jogilag biztos megkérdőjelezhetetlen módon, vagyis ki tudná megkérdőjelezni, csak éppen ez minden más szempontból aggályos és elítélendő. Idős emberektől elédesgetni egy alapvetően nemzeti, de legfeljebb kispesti értéket nem hőstett.

Az olasz miniszterelnök nem tette meg Volturara Appulát az olasz futball központjának, nem szerezte meg Paolo Rossi (vagy bárki más) névhasználati jogát hozzá. A korábbi brazil elnök, Lula imádja a focit, de nem vitte el a Pelé-múzeumot Caetésbe, pedig ott született.

Azt a nagyérdemű európai még csak nem is tudja, hogy ezen kívül is milyen machinációk folynak nap mint nap a felcsúti futball körül. Fogalma nincs róla, hogy a külügyminiszter (?!) a Real Madrid elnökével arról beszélget, hogy akkor a Real ifi eljön-e legközelebb is a felcsúti utánpótlástornára. És erről dicsekedve ad hírt az egyetlen sportnapilap online kiadása. A külügyminiszter az utánpótlástornáról tárgyal. Itt aztán még a sci-fi-rajongók is beadnák a kulcsot. De mi ebben a dimenzióban létezünk.

A Puskás Akadémia európai szereplése így válik egy nemzet bizonyítványává, elsősorban is erkölcsivé.


NEM EGY BŰZÖLGŐ KELETI DIKTATÚRA. EZ EGY ERŐS ÉS BÜSZKE EURÓPAI ORSZÁG

KOLOZSVÁRI SZALONNA
- NEHAZUGGY BLOG
Szerző: MOLNÁR BÁLINT
2020.07.11.


Minimum egy vödör jeges limonádéba mártott jó estét kívánok mindenkinek! Természetesen a limonádé tetszőlegesen behelyettesíthető bármilyen más nedűvel, senkinek a vallási érzékenységébe nem szeretnék beletiporni. Nem is keresgélem tovább az agyam hőségben megolvadt molekuláit, mióta az intellektuális kóma nem akadálya az életben maradásnak. Ma kezdjük kivételesen egy kis nemzetközi posványkapirgálással.

A minap, amikor Donald Trump nevű pojáca azon vicceskedett a radikális populista Fox News radikális populista riporterével, hogy kétségbevonta demokrata kihívója, Joe Biden szellemi képességeit (a legmagasabb világi hely legmagasabb rangú félhülyéje szerint ellenfele nem menne át azon a kognitív teszten, amin ő egyébként fantasztikus eredményt ért el), arra gondoltam, hogy ez vajon már az a szint, amit Tarlós István bácsi alkalmatlanozós, Fidelitas (apa csak egy van, höhö) és megafon és még egy kis extra alkalmatlanozás által megtámogatott kampánya képviselt? Arra jutottam, hogy sacckábé mindkettő ugyanaz a kretén, kontraproduktív prosztóság, viszont sehol nincs annak a K.W. Miller nevű független amerikai politikusnak a Twitter-huszárságához képest, aki egy kongresszusi székre pályázik, és ebbéli igyekezetében odáig fajult, hogy ezzel hozakodott elő a közösségi oldalon:

Beyonce még csak nem is afroamerikai. Csak megjátszotta, de most lelepleződött. Az igazi neve Ann Marie Lastrassi. Olasz. Ez a hazugság része a Soros-tervnek és a Black Lives Matter-mozgalomnak. Beyonce, figyelünk!

Ahogy a költő mondaná: nabazmeg. Ez ám a leleplezés, szerintem a Rémhírtévé is nyugodtan járhatna konzultációkra Millerhez, bár miután Hadházyék nemzeti manipulációs-álkonzultációs íveket gyűjtő akciójának lejáratási igyekezetében leleplezték, hogy a 24.hu újságírója egy postahivatalban lakik (!?!), nehéz lesz belátható időn belül erősebb tartalommal előállni. Szóval csak vigasztalni szeretnék mindenkit: az agyhalál nem ismerik határokat, ha azt gondoltuk, hogy csak minket ver az Isten és az ő haragja szellemileg alultáplált politikai elittel, akkor ezt felejtsük el. Még ebben sem vagyunk különlegesebbek, mint oly sokan mások...


Viszont a rossz hír az – bármekkora igény is volna rá, nem lehet ezt elviccelni -, hogy úgy tűnik, most már ez következik a pártállami manipulációs és álhírgyártó üzemeknél, ez a legújabb kijelölt közfeladat a szolgák és cselédek számára: odacsődülni független újságírók lakásához egy komplett tévéstábbal, zaklatni őket, hazudni róluk, a lakcímüket beolvasni élő adásban, a magánéletüket érintő szenzitív információkat kiteregetni, és így tovább. A Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) szerint keleti diktatúrákban támad a kormánysajtó ellenzéki újságírókat. (Szerintem különben a független újságírókat nem célszerű ellenzéki újságíróknak nevezni; a lakáj kiszolgálja az Orbánját, az újságíró végzi a munkáját, a hatalomtól és az ellenzéktől függetlenül.)

Najó, hát persze, hogy ez nem egy bűzölgő keleti diktatúra, ez egy erős és büszke európai ország, csak éppen a független sajtó áll a korlátlan demokratikus hatalom útjában. Valamiért. Nem pontosan értjük, hogy miért van ez így, hiszen velük, a hatalommal minden rendben van, tisztességesek, becsületesek, nem lopnak, nem hazudnak, csak értünk dolgoznak éheznek és fáznak, nincs takargatnivalójuk, akkor mi a faszért uszítják rá a gerincfogyatékos apparátusukat megfélemlítés céljából azokra, akik nem valamely párthoz, hanem a szakmájukhoz hűségesek? Hogy majd hátha elmegy a kedvük a tényfeltárástól? Hátha megijednek, hátha feladják? Hátha elfogy a bátorságuk is, hogy a NER számára kínos, mocskos, gennyes korrupciós ügyeket feszegessék? Akkor majd jobb világ lesz itt? Akkor majd megnyugszik a hatalommánia?

Dehogy nyugszik meg. Párhuzamosan megy a kifárasztás. Miután két ízben is zaklatták az újságírót és családját, szombat délben odapofátlankodik ugyanaz a médiaprostituált az elsősorban és mindenek előtt lejáratni szándékozott parlamenti képviselő házához, és beletenyerel az ebédbe. Igen, ez az a képviselő, akire Péterfalvi Attila, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság fideszes bábként funkcionáló elnöke kiváló időzítéssel, éppen az álkonzultációs ívek gyűjtésével egyidőben szabott ki 1 millió forint büntetést, mert szerinte jogsértően kezelte a kapcsolattartási adatokat ama aláírásgyűjtés során, ami azért indított, hogy Magyarország csatlakozzon az Európai Ügyészséghez. Ja, és ez az a Péterfalvi, aki szerint egy újságíró családjáról, férjéről, magánéletéről információkat közölni azért nem jogsértő, mert az újságíró a közélet formálója. Világos...


ITT OLVASHATÓ

A MAGYAR JAZZKIRÁLYNŐ ÉS A NÉMET ÍRÓFEJEDELEM – FÁBIÁN JULIRÓL ÉS GOETHÉRŐL SZÓLT A CSÜTÖRTÖKI ÖTÖS

KLUBRÁDIÓ
Szerző: WARHOLIK ZOLTÁN / KLUBRÁDIÓ
2020.07.11.



  Minden porcikájában maga volt a Zene. 
  Egy füstös, érzéki hang, akit már két 
  hangból is fel lehetett ismerni. Fábián 
  Juli sajnos már csak fentről küldi 
  napsugaras fényét. Július 9-én lett 
  volna – még csak – 40 éves. Rá 
  emlékeztünk aznap, a csütörtöki Ötös 
  első órájában, majd új hangjátékunk 
  előzetesét kínáltuk Györgyi Anna 
  színésznővel.

  Fábián Juli hangja és zenei pályája 

  korszerű és időtlen. 

Sok pályatársa úgy tartja, hogy ez a hang nyugodtan szólhatott volna akár az 50-es évek amerikai füstös jazzkocsmáiban is, vagy egy régi recsegő szalagon. Valami olyasmit tudott, ami nagyon ősi, a jazz korszakának alapjait is jelenti.

Berki Tamás 2002-ben találkozott Julival. Mestere volt a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola jazz tanszakán. Akkor ő már 29 éve tanított, de azonnal felmérte, hogy egy istenáldotta tehetséggel van dolga. Juli hangjának hallatlan színei, dinamikája volt és hihetetlen ritmusérzék jellemezte. Egyetlen csiszolnivaló akadt rajta: kezdetben még nehezen engedte át magán a zenét, egyik lába mindig le volt szögezve. Sok munkába került, mire a másik lába is „elindult”. Mint majdnem minden zenésznek, neki is érzékeny lelke volt, úgyhogy nagyon megviselte, amikor egy zenészkollégája kritikát fogalmazott meg improvizációs képességeivel kapcsolatban. Berki Tamás műsorunkban is felidézte azt az egy mondatot, amivel Juliba optimizmust hintett: „Lehet, hogy ez a kolléga jól képzett muzsikus, de ne feledd Juli, hogy te egy zseni vagy, egy istenáldotta tehetség.” A 74 éves jazzmuzsikus bátran állítja, hogy Julinak e rövid életében is nagyon sok örömöt adott a pálya és boldog lehet mindenki, aki valaha csak dolgozhatott vele...

ITT OLVASHATÓ

CSABA LÁSZLÓ: A MOSTANI KRÍZIS NEM RENDSZERSZINTŰ VÁLSÁG, HANEM KIIGAZÍTÓ JELLEGŰ, SOKAKNAK CSÖKKEN A VAGYONA

168 ÓRA
Szerző: BONTA MIKLÓS
2020.07.11.


A kormányzat egymás utáni gazdaságvédelmi akcióterveivel az a fő gond, hogy soha nem derül ki, mennyire voltak eredményesek, mert utókalkuláció nem készül. Így azt sem lehet megtudni, hogy hol voltak elhibázottak az elképzelések – mondja Csaba László közgazdász akadémikus. A CEU és a Corvinus Egyetem professzora szerint a kisvállalkozók adóját azért emelik, mert a kormány az iparkamara ösztönzésére túlzottnak hiszi a kata kedvezményeit.

A CEU Határtalan tudás elnevezésű, tavaly novemberi rendezvényén nem tartotta kizártnak egy újabb gazdasági válság bekövetkeztét. Ilyenre gondolt, mint a mostani?

Ritkán fordul elő velem is, hogy belátható időn belül megvalósul a prognózisom, pedig nem tudtam, hogy mikor következik be, mekkora lesz, és azt sem, hogy mi fogja kiváltani. Azt is csak sejtettem, hogy nagyobb lesz a legutóbbi, 2008–2009-esnél. A vírusjárvány lehetett ehhez a válsághoz az utolsó csepp a pohárban. Pénzügyi tekintetben már beigazolódott a jóslatom, hiszen a vezető amerikai tőzsdeindexeknél 30 százalékot meghaladó visszaesés is előfordult. Most még nem tudjuk, hogy a válság lefutása V vagy U alakú lesz-e, ami korántsem mindegy. Az elemzők többsége szerint az Egyesült Államok gazdasága úgy viselkedik, mintha V alakú lenne a lefutás. De ez nem jelenti azt, hogy Magyarországon vagy például Németországban is hasonló jelenséggel találkozunk majd. A mostani krízis véleményem szerint nem rendszerszintű válság, hanem kiigazító jellegű, ami azt jelenti, hogy sokaknak csökken eközben a vagyonuk, a megtakarításuk, ahogy ez az 1930-as évek elején is előfordult.

Tanultunk az előző válságból?

Feltétlenül. A kormányok és a jegybankok most már tudják, nem érdemes kivárni, hogy a krízis elmélyüljön, ezért megelőző jelleggel „tűzoltó” rendelkezéseket kellett hozniuk. Így tett az amerikai és a német jegybank, illetve a kormány is, amikor nagymértékű, kiadásokat növelő intézkedéseket hozott. Különösen feltűnő volt az amerikai kormányé az állásukat elveszítettek számára fejenként kifizetett heti hatszáz dolláros segítségnyújtással, annak érdekében, hogy a helyzet ne romoljon tovább. Ez az összeg magasabb, mint az ottani minimálbér, így nem fordulhat elő ismét olyasmi, mint ami az 1930-as években megtörtént, amikor tömegek mentek tönkre, illetve éheztek...

AZ AIRBNB ÉS A NER

MÉRCE
Szerző: BÜTTL FERENC
2020.07.10.


Eljött az igazság pillanata, na jó, majdnem eljött az igazság pillanata.

Nem azért, mert a rövid távú szálláshely-szolgáltatás gyors növekedése vastagon benne van az ugyancsak meredeken emelkedő albérletárakban. Nem azért, mert az Airbnb típusú szállásadás gyors terjedése egész társasházakat tett átjáróházzá, zilálta szét a lakóközösségeket. Nem azért, mert súlyos környezetterhelés-növekedést okozott elterjedése, amit a helyben lakók viseltek el kompenzáció nélkül. Nem azért, mert valakinek szemet szúrt (GVH?) az az indokolhatatlan adóelőny, amely a piaci szereplőket helyzetbe hozta (átalányadózás: 38.400 Ft/szoba/év!!) az egyéb szállásszolgáltatásokat nyújtókhoz képest jövedelemtermelő képességben. Nem azért mert az MNB óvatos témafelvetése után (MNB Lakáspiaci jelentés) bárki komolyan fontolóra vette volna a befektetési célú lakóingatlan-vásárlás (javarészt Airbnb típusú üzemeltetés céljából történő vásárlás) korlátozását. Nem is azért, mert szabályozatlan lakhatási piacpárti és a zavarosban a (budapesti) felső-középosztály egy részét extra jövedelmekhez juttató rezsim már ne szeretné extra jövedelmekhez juttatni a budapesti felső-középosztály egy részét, és ezzel magához kötni a zavarosban megszerezhető extra jövedelem révén. Nem azért, mert a szabályozatlan piac önszerveződő szereplői szabályozni kezdték magukat, ugyebár. Nem azért, hogy hasonlóbb szabályozási (nem adó, hanem egyéb) feltételek mellett működjön az Airbnb kiadás és a szálló (hotel, motel, stb.) Nem azért, mert a lakhatási válság kárvallottjai – ezrek, sőt tízezrek politikai nyomás alá helyezték a kormányt (Parlamentet, Áder Jánost, whatever) és/vagy radikális lakhatási mozgalmárok Airbnb jelleggel kiadó lakásokat foglaltak volna el forradalmár jelleggel. (Ne legyünk igazságtalanok, a Lakásmeneten hallottam az „A lakhatás alapjog, Airbnb takarodj!” skandát.) És nem is azért, mert az ősszel a belső kerületekben és a fővárosban hatalomra jutott baloldal (részben bal) nekiment volna saját szerény eszközeivel igazságosságra, szolidaritásra és lakhatási válságra hivatkozva. (Oké, volt 2-3 hónap átadás-átvétel, aztán mire ocsúdtak(-tunk) nyakig álltunk a „maradjotthonban”, ne legyünk igazságtalanok újfent.)

Nem.

Hanem azért, mert a torta hirtelen kicsi lett: járvány – válság – nincs turista. Kicsi lett ahhoz, hogy a NER-tőke éhes szájainak is jusson és még a nemisbiztoshogyránkszavaz (sőt, legyen Karácsony) budapesti felsőközépnek (egy részének) is maradjon. Az éhes fiókák sivítása lecsapni késztette az anyasast (oké, ezt inkább ne vizualizáljuk, csak értsük). Legalábbis úgy tűnt. (Így tudd biztonságban a bizniszed Magyarországon…)...

NEM VICC: TIBORCZ ISTVÁN MEGUTÁLTA A KÖZPÉNZT, ÉS SZÁZMILLIÓK MENNEK VALLÁSOS KÖNNYŰZENÉRE

ÁTLÁTSZÓ
Szerző: ERDÉLYI KATALIN
2020.07.10.


Portfolio.hu: Tiborcz István: A kritikusaimnak köszönhetem a legjobb üzleteket!

Orbán Viktor miniszterelnök veje, aki azután lett milliárdos, hogy feleségül vette Orbán Ráhelt, interjút adott a lapnak. Tiborcz neve akkor lett közismert, amikor a tulajdonában lévő Elios furcsa körülmények között nyerte el rengeteg magyarországi település uniós támogatásból megvalósuló közvilágítás-korszerűsítését, és a dologra már az EU csalás elleni hivatal is felfigyelt. A miniszterlenöki vő mostanában ingatlanbizniszben és turizmusban utazik, de úgy tűnik, hogy szégyellőssé vált. Nemrég ugyanis kiszállt egy olyan vállalkozásból, ami állami támogatást kapott, és most ezzel kapcsolatban azt nyilatkozta, hogy “nem szeretnék egy olyan cégben tulajdonos lenni, amely közpénzeket nyer.”

Hvg.hu: Több százmillióval támogatja meg a kormány a vallásos könnyűzenét

A most megnyílt pályázati felületen keresztül százmillió forint fog jutni kezdő hangszereseknek, 300 millió a keretösszeg a profi zenészeknek, százmillió pedig a határon túli magyaroknak új hangszerek vásárlására. – jelentette be Fekete Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (EMMI) kultúráért felelős államtitkára.

444: Vádat emeltek a legismertebb kamupárt ügyben

A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Főügyészség azzal vádol egy házaspárt, hogy kamupártra kértek állami támogatást a 2014-es országgyűlési választások kampányában, a vádirat szerint az így kapott támogatásból pedig 117 millió forintot költöttek el magáncélra. Az MTI tudósítása szerint a Seres Mária Szövetségesei elnevezésű pártról van szó.

Népszava: Még nem a magyar államé a trieszti kikötő

Egy év alatt sem sikerült lezárni a tranzakciót, ettől függetlenül a magyar állam csak tavaly 11,2 milliárd forintnyi eurót pumpált a fejlesztést megvalósító cégbe. Havonta ugyanis több mint hétmillió forintba kerül a Szijjártó Péter vezette Külgazdasági és Külügyminisztérium által tervezett trieszti kikötő – derült ki a kikötő fejlesztésére létrehozott állami cég kormány.hu-ra feltöltött szerződéseiből. A dokumentumok szerint ingatlanbérlésből, tanácsadói szerződésekből és egyéb költségekből jön össze ez az összeg.

Index: Külügy: Túl kicsik a Honvédség gépei, ezért hozatták a Wizz Airrel a kínai védőeszközöket

Hivatalos válaszban közölte a magyar kormány, azon belül is a Külügyminisztérium, hogy miért a Wizz Air utasszállítóival, és miért nem a Honvédség teherszállítóival hozatták Kínából a koronavírus elleni védekezést segítő felszereléseket: Sokkal nagyobb mennyiségű áruról volt szó, mint azt a Magyar Honvédség repülőgépeivel el lehetett volna szállítani. A kormány megbízásából eddig 99 utat teljesítettek a Wizz Air gépei, amikért 7 milliárd forintot fizettek a légitársaságnak. A Honvédség Airbusai nem vettek részt a Kínából érkező eszközök szállításában.

A MI KIS CSALÁDUNK: A KORMÁNY GYÁRTAT MŰSORT MÉSZÁROS BEATRIX TÉVÉJÉRE

HVG
Szerző: KOVÁCS GÁBOR
2020.07.12.


Eddig 20 millió forintért szerződött le az Emmi egy olyan sorozat „elkészítésére”, amit a Life TV vetít. Az epizódok a minisztérium YouTube-csatornáján is elérhetőek, az első rész az előtt került fel oda, hogy a minisztérium szerződése hatályba lépett. A csatornát Mészáros Beatrix cége 2019-ben szerezte meg a fideszes médiaalapítványból, a vállalat 

rögtön 1,2 milliárdos bevételt csinált, igaz, ebből 900 millió forint szponzoráció volt.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) 2020. májusában 9,6 millió forintért szerződött A mi kis családunk című dokureality filmsorozat elkészítésére – derül ki a tárca által nyilvánosságra hozott szerződéslistából. Az Emmi egyszer már kötött hasonló szerződést ugyanezzel a céggel (Preport PR Kommunikációs Kft.) 2019 decemberében a „Mi családunk értékközpontú családi dokureality filmsorozat elkészítésére”, akkor 10,4 millió forintért – a cím alapján lehet ugyanannak a sorozatnak az első évada.

A sorozat, illetve az Emmi szerződései azért érdekesek, mert a műsort az a Life TV vetíti, ami Mészáros Lőrincné Kelemen Beatrix televíziója...

A NER LOVAGOKON KÍVÜL, SENKINEK SEM JÓ A JEGYBANK KAMATCSÖKKENTÉSE

HÍRKLIKK
Szerző: HÍRKLIKK
2020.07.11.


„A baj az, hogy ez a dupla visszavágás nem logikus. Azt el tudom hinni, hogy vannak az országban olyan NER lovagok, akiknek ez jól jön. Ők már nagyon-nagyon sok pénzt kaptak és fognak kapni. De komolytalan azt gondolni, hogy ezzel a lépéssel a KKV-nak nyújtanak segítséget” – mondta Vértes András, a Gazdaságkutató Intézet elnöke. A GKI felméréséből pedig megtudhattuk, hogy Magyarországon jelenleg száznegyvenezer jövedelem nélküli foglalkoztatott van.

A kormánytól folyamatosan győzelmi jelentéseket hallunk, ami a koronavírus-járvány egészségügyi oldalát illeti. A gazdasági oldalról sem hallunk olyat, hogy gond lenne. Magyarul azok a jóslatok, amiket a GKI, vagy az a tizenöt közgazdász tett, s amelyek szociális válsággal fenyegettek, mintha nem jönnének be.

– Én nem teljesen így látom a dolgot. Először is, még nem láthatjuk, hogy mi lesz a valódi következménye annak, ami történt. Ez nem csak magyar sajátosság, az egész világon így van. Senki nem tudja, hogy lesz-e még második, meg harmadik támadás, vagy nem. Senki nem tudja azt sem, hogy úgy, ahogyan például Németországban, ahol nagy területeken hirtelen megbetegedtek, az milyen következményekkel jár. Magyarul: telis-tele vagyunk nem tudással, értve ezt mindenkire, a kormányra is. Ez most természetes. De mi, a GKI, csináltunk egy felmérést, amelyben azt mértük, hogy azok, akiket foglalkoztatnak, hogyan vannak állásban. Ebből kiderült, hogy hatvanhat százalékuk hagyományos módon dolgozik, húsz százalékuk, tehát nyolcszázezer fő távmunkában. Ami egy érdekes jelenség, mégpedig a jövőt tekintve. Azt gondolom, ez nagyon-nagyon jelentős elem lesz, a távmunka sokkal nagyobb szerepet fog játszani, mint az elmúlt időkben. Az is kiderült a felmérésünkből, hogy a nyolcszázezer ember jelentős része szeretné is ebben a formában folytatni a munkáját. Ez újfajta gazdasági fejlődési vonal lesz. A fennmaradó, mintegy száznegyvenezer ember pedig ugyan állásidőn van, de nem kap pénzt...

BŰNBAKKERESÉS HELYETT ÖNVIZSGÁLATOT - INTERJÚ PÓK ATTILA TÖRTÉNÉSSZEL, AKI VÁLLALJA SZABADKŐMŰVESSÉGÉT

NÉPSZAVA
Szerző: CSUNDERLIK PÉTER
2020.07.12.


Nemrég ünnepelte 70. születésnapját Pók Attila, a polgári radikalizmus és a bűnbakképzés történetének kutatója, az MTA Történettudományi Intézetének korábbi igazgató-helyettese, a Columbia Egyetem vendégprofesszora. A szabadkőművességét is vállaló történész beszél az önvizsgálat hiányáról, s hogy miért nem alakult ki nálunk a németországihoz hasonló történészvita.

Az 1990-ben megjelent, A magyarországi radikális demokrata ideológia kialakulása című könyvében a „szociológia első magyar műhelye”, a Jászi Oszkár nevével fémjelzett Huszadik Század című folyóirat történetét dolgozta fel. Jászit jobbról és balról is rengeteget támadták az elmúlt száz évben: a Horthy-korszakban az 1919-es proletárdiktatúráért tették felelőssé, a kora Kádár-rendszerben pedig „jobboldali elhajló”-ként az 1956-os forradalom szellemi előkészítésével vádolták meg. Önt mi vitte rá fiatal történészként, hogy a polgári radikálisokat kutassa?

1950-ben születtem, 1968-ban érettségiztem és kezdtem egyetemre járni (ELTE BTK), legtöbb közeli barátomat az 1960-as évek vége óta ismerem, a 68-as generáció tagjának érzem magam. Számos nemzedéktársamhoz hasonlóan gondolkodó értelmiségivé válásomat az 1968-as év tapasztalatai határozták meg. Akár Prágára vagy Párizsra, akár Németországra gondolunk, akkor nagy erővel törtek fel nehezen irányítható civil mozgalmak. Lehet emlékezni Havelre, Formanra vagy Kunderára, ha rendíthetetlen ballibek vagyunk és lehet emlékezni a Mao-Marx-Marcuse „szentháromságra”, anarchiára, szabadosságra, terrorizmusra, ha a jobboldalhoz tartozunk! Engem a baloldal lehetőségei és korlátai érdekeltek 1968 eseményeiben, ugyanúgy mint a magyar politikai gondolkodás történetében. Még az egyetem előtt figyeltem fel irodalomtörténész apám révén a Magyar századforduló című könyvre, mivel szerzője, a baloldali szociáldemokrata Horváth Zoltán (a Népszava egykori főszerkesztője - a szerk.) apám barátja volt. Ebben a könyvben találkoztam a gondolattal, hogy a baloldal nemcsak marxistákból áll, nemcsak ők lehetnek progresszívek, hanem az úgynevezett polgári baloldal is. Felfedeztem, hogy létezik szocializmus-kritikus baloldal is, a Huszadik Század folyóirat és köre kiváló példa rá. Apámmal, valamint Pamlényi Ervinnel, a modern magyar történetírás és művelődéstörténet kiváló kutatójával, első főnökömmel, illetve Litván Györggyel beszélgetve kiderült, hogy senki se írta még meg e folyóirat történetét. Eleinte a folyóirat egész históriáját meg akartam írni, de aztán rájöttem, hogy az igazán érdekes kérdés az, hogy 1905–1906 táján miként vált a korábban afféle „vegyes felvágott” folyóirat határozott – általam radikális demokratának nevezett – ideológiájú lappá. Nem sokra becsülik ma ezt a polgári radikális/radikális demokrata értelmiségi csoportot, de nincs egészséges kulturális, tudományos, politikai élet hozzájuk hasonló értékőrző értelmiségiek nélkül, akkor sem, ha maguk többnyire sikertelenek a gyakorlati politikában, és nem egyszer dogmatikusak is. Hadd idézzem Jászi Oszkár 1931-ben papírra vetett gondolatát: „Egész civilizációnk jövője attól függ, hogy az emberiség képes lesz-e összhangba hozni Hegel és Marx rendkívüli erejű látomását arról, hogy mi van és mi volt, Rousseau és Kant mély erkölcsi tanításával arról, hogy minek kellene lennie.”...

MOSZATAPÁNK

REZEDA VILÁGA BLOG
Szerző: Rezeda
2020.07.12.


Kásler sámán belenézett az üveggömbe ojtott asztrolábiumába, tizenkét miatyánk után megidézte Hermész Triszmegisztosz szellemét, suttyomban elmondta Albertus Magnus varázsigéit, és meglátta a kopár afgán hegyek között minden magyarok négyezerötszáz éves DNS-ét, amely aztán III. Bélában is föllelhető. Így az az öröm forrása most, hogy afgán kecskepásztorok ivadékai vagyunk, feltehető viszont, hogyha a Pireneusokban kutakodott volna vagy az orosz rónaságon, ott is talált volna ugyanennyit egy muzsikban vagy egy campesinoban is. Hogy mit akar bizonyítani azzal, közli a nyilvánvalót, az nem bizonyos, a végén azonban kiderülhet, hogy az Árpád-háziak minden emberek ükükük apái, így jogunk van a felsőbbrendű világuralomra, mert ötezer éve mi szartuk a spanyolviaszkot.

Mélységes mély a múltnak kútja, mint azt Thomas Manntól tudjuk, s ha Kásler sámán venné a fáradságot, hogy ne négyezer-, hanem hetvenezer évre visszamenőleg nézzen bele a gömbjébe, ott látná az Árpád-háziakat Afrika sztyeppéin vagy szavannáin abban a pár száz emberben, akik készülnek átkelni Európába, s aki pár százból mind a mai összes emberek származnak Amerikától Ausztráliáig, Amazóniától a Hortobágyig, és azokban van az őse Orbánnak, és – urunk ne hagyj el – Gyurcsánynak is. Közös ősük van nekik, és ebben a pillanatban dől össze minden, lehullanak a csillagok és elhervad a pitypang, pedig alig is nyílott ki. Hetvenezer évre viszont azért nem megyünk vissza, mert urunk hatezer éve teremtett mindent, és csorbát szenvedne a hitünk...

2020. július 11., szombat

SZÍJJ LÁSZLÓ A LADY MRD ÉS AZ ARTEMY JACHTOKAT BIRTOKLÓ MÁLTAI OFFSHORE CÉG VALÓDI TULAJDONOSA

ÁTLÁTSZÓ
Szerző: HORN GABRIELLA
2020.07.10.


Az elmúlt két évben sokszor írtunk arról, hogy az Orbán Viktor miniszterelnök által is használt, osztrák bejegyzésű, OE-LEM lajstromjelű luxus magánrepülőgép többször is pontosan oda repült a horvát tengerpartra, ahol éppen a Lady MRD nevű, máltai bejegyzésű luxusjacht tartózkodott. A 7 milliárd forint értékű luxusjachtról fotókat és drónfelvételeket is készítettünk. A NER-elit köreiben népszerű jacht valódi tulajdonosát azonban egy máltai offshore cég rejtette – eddig, mert most egy pénzmosás elleni uniós direktívának köszönhetően a máltai offshore cégek valódi tulajdonosainak kilétét is nyilvánosságra hozták. Az adatbázisból kiderül, hogy az Artemy és a Lady MRD nevű jachtokat üzemeltető L&L Charter Ltd. valódi tulajdonosa Szíjj László tiszakécskei nagyvállalkozó, a negyedik leggazdagabb magyar.


LISSZABON IS PRÓBÁLKOZIK AZ AIRBNB VISSZASZORÍTÁSÁVAL, DE EGÉSZ MÁSHOGYAN, MINT MAGYARORSZÁG

G7.HU
Szerző: STUBNYA BENCE
2020.07.11.



Az egyelőre nem teljesen egyértelmű, hogy hogyan, de szinte biztos, hogy Magyarországon hamarosan jelentősen átalakul a rövid távú lakáskiadás szabályozása. A keddi sajtóértesülések alapján éves szinten 120 vendégéjszakára korlátoznák egy lakás esetén az évente rövid távon kiadható napok számát. Szerdán viszont az is felmerült, hogy a kormány az önkormányzatokra hagyná a területükön működő szállások szabályozását, amiben a status quo fennmaradása, de szélsőséges esetben a teljes tiltás is benne van.

A magyarországi aktualitások miatt különösen érdekes a portugál főváros terve a járvány miatt egyébként is bajban lévő szektor átalakítására vonatkozóan, főleg azért is, mert az Airbnb-s szállások többsége a fővárosban van, Budapest városarculatáért (BVA) és turizmusáért (BFTK) felelős cégek vezetője, Faix Csaba pedig a G7-nek azt mondta, az Airbnb nagyon beszűkítette a lakhatási lehetőségeket Budapesten, és a főváros a lakók érdekeit a turisták érdekei elé helyezi...

KATONAI ESZKÖZÖKRE KÖLT A KORMÁNY 270 MILLIÁRD FORINTOT, SZINTE AZONNAL

PORTFOLIO
Szerző: Portfolio
2020.07.11.



A pénteki Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározat értelmében a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat 270 milliárd forintos többletforrásban részesül azonnali határidővel, vagyis az idei koronavírus-járvány miatt már eleve terhelt költségvetésből.

A pénteki, Orbán Viktor által jegyzett kormányhatározat kimondja, hogy a kormány

"egyetért a védelmi és biztonsági feladatokkal összefüggő beszerzések központosított rendszerének működéséhez és az ezzel kapcsolatos közfeladatok ellátásához szükséges forrás biztosításával."

Ezért a pénzügyminiszter azonnali határidővel azt a feladatot kapta, hogy ennek érdekében gondoskodjon az MNV Üzletviteli és Tanácsadó Zártkörűen Működő Részvénytársaság javára 1,285 milliárd forint előteremtéséről, valamint a Honvédelmi Minisztérium fejezet Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat cím javára 270 milliárd forint biztosításáról.

Ez tehát nem volt betervezve a 2020-as költségvetésbe, vagyis a Pénzügyminisztériumnak most kell előteremtenie a fedezetet, egy olyan időszakban, amikor elszállóban van a költségvetés hiánya a koronavírus-válság miatt.


“MINDENNAPOS ŐRLŐDÉS VOLT, HOGY TUDOD, HOGY FOGY A PÉNZ, ÉS BAROMIRA NEM TUDOD, MIKOR LESZ ENNEK VÉGE”

G7.HU
Szerző: FABÓK BÁLINT
2020.07.08.


“Depressziósnak és maximálisan haszontalannak éreztem magam” – így írta le a karanténban töltött hónapjait Kata, aki tíz éve dolgozik fodrászként és műkörmösként. A koronavírus miatt azonban szalon és munka nélkül maradt, anyagilag szorult helyzetbe került, a bezártság megőrjítette, szociális kapcsolatai pedig szinte megszűntek.

Amikor április legelején tíz olyan ember sorsát mutattam be, akik elvesztették a munkájuk miatt, talán Kata élte meg legnehezebben a helyzetét. Amikor azonban három hónappal később ismét megkerestem valamennyiüket, a beszámolók alapján talán Kata élete vette a legnagyobb fordulatot. Ezzel együtt hiába volt eléggé eltérő az elmúlt három hónap kimenete mindnyájuknál, a munkájuk elvesztése mellett az is összeköti őket, hogy életük egyik rendkívül kemény időszaka áll mögöttük.

Az előző cikkből kiderült, hogy egy sikeres állásinterjút követően hogyan kötött ki a kórházban egy egykori konyhai kisegítő, miért menekült külföldre egy korábbi felszolgáló, miért nem talált még mindig állást egy ruhaipari dolgozó, valamint hogyan sikerült elhelyezkednie egy-egy szakácsnak és takarítónak. Ebben a cikkben pedig Kata mellett további négy ember elmúlt hónapjait foglalom össze...

BUDAPEST VÉGET VETHET AZ AIRBNB-BIZNISZ ARANYKORÁNAK

INDEX
Szerző: ELŐD FRUZSINA
2020.07.10.


Éveken át szinte teljesen kontrollálatlanul burjánzott, de most rövid úton fenekestül felfordulhat a rövid távú lakáskiadás budapesti piaca. Az új keletű szabályozási terv részletei egyelőre nem ismertek, de a legfrissebb mondás a kormány részéről az, hogy törvényjavaslat készül, amely ezen a területen „teljes szabadságot adna az önkormányzatoknak”. Vagyis a városok, kerületek maguk dönthetnének arról, milyen feltételekkel teszik lehetővé a lakások rövid távra kiadását.

Vége a pesti Airbnb aranykorának?
A csütörtöki kormányinfó előtt az ágazati szereplők már szabályosan temették a rövid távú lakáskiadást, a szállodaszövetség javaslata ugyanis – amely lapértesülések szerint átment a gazdaságvédelmi operatív törzsön – radikálisan megnyirbálta volna a legális piacot...

EZ ITT A KORRUPT POLITIKUSOK MEKKÁJA

HÍRKLIKK
Szerző: LENDVAI ILDIKÓ
2020.07.11.


A fővárosi főügyész okos ember, és szemben Polt Péterrel, nem szeretné végképp tönkrezúzni a szakmai renoméját. Alaposan átgondolta, mit mondjon az Egyenes beszédben a Kaleta-ügyről. (Felkészült még a műsorvezetőből is: felmondta, hány gyereke van, és mekkora lehet a legidősebb.) Volt két roppant tanulságos megjegyzése. Az egyikkel arra válaszolt, miért titkolództak, amíg csak tudtak. „Látott már olyan állami hivatalnokot, aki nyilvánosságra hoz egy olyan információt, amely dehonesztáló az államra nézve?"

Tiszta beszéd. Szerintem egy diplomata magánbűneinél még sokkal inkább dehonesztáló az államra nézve, ha például a miniszterelnök veje vagy barátja keveredik korrupciógyanús ügybe. Ezek szerint, ne is várjuk, hogy az ügyészség bármit feltár az ilyen esetekből.

A másikban azt fejtegette, hogy noha Kaleta a nyilvánosságot tűrni köteles közszereplőként követte el bűneit, de az eljárás idején már nem volt közszereplő, hiszen visszahívták a nagyköveti posztról, ezért védeni kellett az adatait. Vagyis, ha valakiről akkor derítik ki, hogy mondjuk ellopta a fél országot, amikor például elvesztette a választást, tehát nincs már funkcióban, akkor az ügyészségtől soha nem tudunk meg semmit...

NYOLC MEGLEPŐEN OLCSÓ DOLOG DÁNIÁBAN

HATÁRÁTKELŐ
Szerző: Határátkelő
2020.07.11.


Dánia drága. Ezen a kijelentésen olyan nagyon nincs mit vitatkozni, igaz, az már más kérdés, hogy az ott megkeresett pénzt elköltve is ugyanerre a következtetésre jutunk-e, de ha pusztán az árakat nézzük, akkor nem nagyon marad kérdőjel. Ugyanakkor az országban élő külföldiek szerint bizony akadnak meglepően olcsó dolgok is. Lássunk ezek közül párat!



1. A nagyvárosokon kívül fekvő házak


„A vidéki házak olcsók. Ahol én élek, ott már 15 ezer euróért (5,2 millió forintért, de nem fogom mindig átszámolni, csak ez meglepően olcsó magyar mércével is – HÁ) lehet egy szép házat venni. Ugyanez Németországban 500 ezer eurónál kezdődne” – vélekedett a Lolland-Falsterben lakó Nina. (Lolland-Falster voltaképpen két kis sziget.)

„Azért a pénzért, amit az Egyesült Királyságban élő szüleim fizettek a házukért a semmi közepén 4 órára a legközelebbi nagyvárostól, én simán vehetek egy kis házat 10 km-re a városközponttól” – emelte ki Patricia.

2. Mobiltarifák és internet

„Nekem egy Lebara előfizetésem van, 99 koronáért (4700 forintért) 100 GB mobilnet jár. Ugyanezért Németországban nagyjából ennek a századrészét kapnám” – mondta Nina.

„Az internet az egyik leggyorsabb itt a világon és nem is drága, más országokkal összehasonlítva” – szólt Mohammed véleménye.

3. Sör és cigaretta

A boltban kapható sör Dániában sokkal, sokkal olcsóbb, mint Svédországban, Norvégiában vagy Finnországban, bár kicsit talán drágább, mint mondjuk Németországban.

A cigaretta doboza tavaly 5,39 eurónyi koronába (1900 forintba) került, ami sokkal kevesebb, mint Svédországban, Finnországban, Franciaországban, Hollandiában, az Egyesült Királyságban vagy Írországban és nagyjából ugyanannyi, mint Németországban és drágább, mint a többi európai országban...

ÚGY ÉRZI, SOK A SZÚNYOG? MÍG ÍGY ÍRTUNK, EZ ÍGY IS MARAD

HVG ONLINE / ÉLET+STÍLUS
Szerzők: SERDÜLT VIKTÓRIA, SZLAVKOVITS RITA
2020.07.11. 


Idén már nem lehet a levegőből kémiai anyagokkal irtani a szúnyogokat. Igaz, a szakemberek már jó ideje erősködnek, hogy a permetezés csak tűzoltásra jó, helyette a Nyugat-Európában évtizedek óta sikeres biológiai gyérítést kellene alkalmazni. A módszer meghonosítására bőven lett volna lehetőség, ehhez képest gyakorlatilag semmi nem történt.

„Döbbenetes”, a mindennapi életet is lehetetlenné tévő szúnyoginvázióról szóló posztok lepték el a közösségi médiát az elmúlt hetekben. A jelenlegi magyarországi helyzet ugyan nem közelíti meg a 2013-as dunai árvíz után kialakult – szinte katasztrófaközeli – állapotokat, de a teraszokon már hetek óta nem nagyon lehet megmaradni esténként, a vízpartokról nem is beszélve.

Magyarországon 2013 óta a katasztrófavédelemhez tartozik az állami szúnyogirtás, de ők csak koordinálnak, a tényleges munkát szerződött vállalkozók végzik. Az önkormányzatoknak emellett lehetőségük van saját költségen is gyérítést végezni, ezt tette például Budapest is. És a vitából nyilván nem maradhatott ki a politikai sem: Szaniszló Sándor XVIII. kerületi polgármester pártja, a Demokratikus Koalíció Facebook-oldalán „a kormány Budapest-ellenes politikája legújabb mélységének” nevezte, hogy az állam helyett 20 millió forintot kell költenie a kerületi önkormányzatnak szúnyoggyérítésre.

Abban persze semmi meglepő nincs, hogy Magyarországon nyáron sok a szúnyog. Az előző évekhez képest azonban nagy változás, hogy a lakosság idén hiába várja a megszokott repülőgépes irtást, egy európai uniós jogszabály 2020-tól betiltotta a forgalomban lévő kémiai szerek légi permetezését. Az Antonovok helyett most autók végzik a munkát, úgynevezett hidegködképzéses technológiával...

ÁLL, ÜL, FEKSZIK

ÉLET ÉS IRODALOM / PUBLICISZTIKA
Szerző: VÁNCSA ISTVÁN
2020.07.10.


Baljós hangulatú éjszakákon, amikor a macska hátán a szőr az égnek áll, és amikor a kutyák pánikba esve nyüszítenek, sötét árny suhan át a Kossuth téren, megközelíti az Országházat, majd eltűnik, mintha a föld nyelte volna el. A környékbeliek eleinte féltek tőle, de mostanra megkedvelték, sőt némelyik a vendégeinek is megmutatja, persze csak azoknak, akikről tudható, hogy az éji sötétben lopakodó honatya látványa az ő lelküket is ujjongó örömmel hatja át. Nemcsak azért, mert a fantom a legnagyobb magyar rénszarvasvadász, hanem főképp azért, mert ő az első számú éjszakai törvényhozó, aki az ily hideglelős éji órán a szó legszorosabb értelmében törvényt hoz, mármint be a Házba. Éjnek évadján hozta egyebek közt azt a jogszabályt, amely a kulturális szféra húszezer munkavállalóját fosztotta meg a közalkalmazotti státusztól, éjjel azt is, amelyik a Liget szétbarmolásáról rendelkezik, és persze ezt a mostanit is, amely az önmagát „Színház- és Filmművészeti Egyetem” (a továbbiakban SZFE) néven illegető liberális bűntanya kiherélésének tárgyában a magyar nép megfellebbezhetetlen akaratát nyilvánítja ki.

Persze az a sajnálatos tény, hogy az SZFE bűntanya, s ami még rosszabb, liberális, sokak számára még mindig nem kézenfekvő, noha egyébként világos, mint a Nap. A Kádár-rendszer második felében a Zsámbéki, Babarczy, Ascher és társaik által működtetett kaposvári színház állandóan a rendszer zsanérjait feszegette, utána pedig ugyanez a garnitúra a Színház- és Filmművészeti Főiskolát kaparintotta meg. Mármost ahhoz kétség nem fér, hogy aki a létező szocializmusnak nem derék katonája, hanem ellenfele volt, az a jelenben nemzeti kormányunk rosszakarójaként, sőt árulójaként létezik tovább. A Kádár-korban a tűrt kategóriába sorolták, most a tűrhetetlenek közé tartozik. Legjobbjaink ezt korábban is tudták, és sohase rejtették véka alá. Kerényi Imre és Vidnyánszky Attila 2013 áprilisában a Belvárosi Polgári Szalon közönsége előtt beszélgetett egymással, és közben fontos polgári észrevételekkel örvendeztették meg a nagyérdeműt. Úgy elvenném ennek az egyetemnek a pénzét, mint a nyavalya, aztán csináljanak, amit akarnak, vázolta föl Kerényi a nemzeti kultúrpolitika ide vágó elképzeléseit, amelyek teljes körű megvalósulását ő már sajnos nem érhette meg. Mellesleg ekkor mondta azt is, hogy Vidnyánszky „meg fogja csinálni azt a Nemzeti Színházat, ami ugyanúgy sikeres lesz, mint az Alföldié, csak nem a buzikról fog szólni, hanem a szerelemről, meg a barátságról, meg a hűségről”. Vidnyánszky javára írandó, hogy ettől a stílustól később finoman, de egyértelműen elhatárolta magát, a lényeg azonban az, hogy a Belvárosi Polgári Szalonban és minden további alkalommal újabb és újabb hátszelet kapott az az agitprop célokra jól használható sejtés, amely szerint a színházi élet és főleg a színészképzés a legkülönfélébb impudens romlottságok táptalaja. Tovább erősítették mindezt a #metoo sorozat nemzetközi sikerei, függetlenül attól, hogy az SZFE berkeiben semmi ehhez hasonló nem fordult elő. Előfordult viszont Gothár. 79-től 92-ig a kaposvári színház főrendezője, 02 és 19 között az SZFE tanára, a többit tudjuk. Ha ő kimegy a Margitszigetre, a Boldogasszony-zárda romterülete azon nyomban a Sátán kéjbarlangjává züllik, úgy is marad, a magyar színészképzés fellegváráról tehát jobb, ha nem is beszélünk. Az erre érzékenyek állítólag már Vecsésnél megszimatolják a kénkőszagot.

Mindebből ne következtessünk arra, hogy apostoli kormányzatunk részéről az SZFE kinyuvasztása csupán kurta nyáresti élvezkedés, amiből pont tizenkettő egy tucat...


EGYÁLTALÁN NEM BURKOLT FENYEGETÉST ÉS ZSAROLÁST HALLHATTUNK, NÉMI NEMZETI MÁZAS ÓCSKA HAZUGSÁGGAL DÍSZÍTVE

KOLOZSVÁRI SZALONNA
- NEHAZUGGY BLOG
Szerző: TAMÁS RÓBERT
2020.07.10.


..."Hiába támadják hazánkat, ha összehasonlítanánk a magyar és német jogállamiságot, mi kerülnénk ki győztesen. Nálunk például elképzelhetetlen, hogy alkotmánybírák lehessenek párttagok. Ha jogállamiságról akarunk beszélni, üljünk le egymással és beszéljünk komolyan. Most azonban bajban van Európa, foglalkozzunk ezzel, ne hozzuk elő a jogállami vitákat. Ne keverjük össze a kettőt, mert akkor nem lesz gazdasági újraindítás, nem lesz költségvetés, csak elhúzódó viták."

Ez egyszerűen hibátlan. Merthogy nálunk alkotmánybírák nem lehetnek párttagok, megőrülök helyben! Aki csak egy kicsit is tisztában van azzal, micsoda mocskos módszereket vet be ez a bűnbanda azért, hogy a saját pártkatonáit ültesse minden létező posztra, az ezen a kijelentésen egészen biztosan felröhög. Ez a nempárttag-dolog olyasmi, mint amikor a törvényre hivatkozva jelentik ki valami országos szemét disznóságról, hogy a törvényeknek megfelelően cselekedtek. Igaz ugyan, hogy azt a törvényt, amire hivatkoznak, ők maguk hozták előző nap, de azzal már a jómagyar polgár nem foglalkozik.

Aki ebből a néhány sorból nem érti meg, hogy bűnbanda vezére frontálisan megzsarolta az Uniót, az egyszerűen hülye. Amihez mindenkinek alkotmányos joga fűződik – ezt azóta tudjuk, mióta Simicska Lajos egy csomó pénzért megvette a gánti bányát, majd annak a töredékéért eladta Orbán apjának, akkor ez volt a magyarázat, a hülyeséghez való jog -, de aki él, pláne visszaél ezzel a jogával, az tegye már meg, hogy otthon marad a választás napján, nem szavaz senkire. Ugyanis aki ennyire hülye, az nem alkalmas arra, hogy felelős döntéseket hozzon, főként nem a mások életét is befolyásoló döntéseket.

Tudom, hogy ezen (is) fel szoktak hördülni a fideszesek, de szerintem érdemes minden adandó alkalommal felhívni a figyelmet a következőkre: a rezsim meg fog bukni. A tolvajoknak, bűnözőknek, korrupt geciknek el kell számolniuk a vagyonuk eredetéről. A családtagjaiknak, rokonaiknak is. Azoknak a propagandistáknak, akik éveken át abból éltek, hogy mások életét tönkretették, tudatosan hazudtak, rágalmaztak parancsra, szintén a bíróság előtt kell felelniük. Mindazoknak, akik maguk ugyan nem loptak-csaltak-hazudtak, egyszerűen csak közreműködtek abban, hogy a bűnbanda megtehesse, nem a bíróság előtt ugyan, de legalább a saját lelkiismeretükkel el kell számolniuk. Ebbe a körbe beletartoznak a szavazók is. Mindannyiunknak számot kell majd vetnünk az elmúlt időszakkal. Bizony.

FELÁLDOZTÁK A GYEREKEKET AZ ARANYÉREMÉRT

INDEX
Szerző: KLÁG DÁVID
2020.07.10.


Amikor az Index megkérdezte az éppen Magyarországra érkező Károlyi Bélát, a romániai születésű tornászedző-legendát, hogy 2016-ban ki a kedvenc új sportolója, Károlyi Maggie Nicholst mondta, nem az aranyakat sorban nyerő Simone Biles-t.

Simone-nak félelmetes testi adottságai vannak, még akkor is verhetetlen, ha egyszer leesik, olyan anyagerős a gyakorlata. Mindig nevet, az amerikai álom, a pozitív gondolkodás mintaképe. Nekem azonban Nichols a favoritom. Jó mozgású, jó gondolkodású, mindent megcsinál, amit mondunk neki

– mondta akkor az edző.

Nichols viszont egy dolgot nem csinált meg: nem maradt csöndben, miután Larry Nassar, az amerikai tornászválogatott orvosa molesztálta. Miután Nichols elmondta a szövetségben, hogy mit tesz vele az orvos, senki sem emelt panaszt, senki sem fordult a hatóságokhoz, Nassar még másfél évig szabadon garázdálkodhatott, mint később kiderült, az áldozatainak száma az évek során elérte a több százat. Miközben a tornászt nem kvalifikálták a riói olimpiára, pedig a pontszámai alapján ott lett volna a helye tartalékként. Nassart nem sokkal később lekapcsolták a hatóságok, Nichols az országos sportról áttért az egyetemire, és a férfi elleni eljárásban csak névtelenül, Athlete A-ként hivatkoztak rá.

Az azonos című dokumentumfilmben felfedi magát, és megismerhetjük Nassar sztoriját, amelynek a végén egy 175 éves börtönbüntetés áll. Ehhez kellettek az Indianapolis Star című lap újságírói, és az egykor molesztált áldozatok kiállása, köztük Rachael Denhollanderé, aki évtizedekig várt arra, hogy az igazság utolérje a bűnözőt, aki megkeserítette az életét. De az Athlete A célja nem csak az, hogy újra elmondja Nassar történetét, hanem hogy rávilágítson az amerikai tornász-szövetségre jellemező szisztematikus korrupcióra, és hogy ezzel milyen szorosan összefüggtek az abúzusok. Ezért is bukkan fel benne annyiszor Károlyi Béla és felesége, Márta, akik texasi birtokukon edzőtáborokat tartottak tornászlányoknak. Ez a tábor Nassar zaklatásainak gyakori helyszíne volt.

Az Athlete A-nek kell egy kis idő, hogy megtalálja a ritmusát és a vezérfonalát, de a Károlyi-házaspárral sikerül, még ha ők személyesen nem is szerepelnek benne, csak archív felvételeken, egyedül egykori koreográfusuk, Pozsár Géza vállalta, hogy kamera elé álljon. Károlyiék történetét foglalja össze a dokumentumfilm legjobb szakasza, a sztori Ceaușescu Romániájában kezdődik, vagyis inkább az 1976-os montreali olimpián, ahol a 14 éves Nadia Comăneci egy tízpontos gyakorlattal megszerzi az országnak az aranyat. A román tornászok által elszenvedett, verbális és testi abúzust az amerikai sportolók csak hírből ismerik, vagy csak sejtik azok alapján, ahogy a román válogatott viselkedik. De Comăneci aranyérme váltást hoz a sportban, egyre jobban előtérbe kerülnek a fiatal, még serdülés előtt lévő lányok...

RUDOLF PÉTER: ENGEM MINDIG KÉSŐBB TALÁLNAK MEG A FELADATOK

HÍRKLIKK
Szerző: NÉMETH PÉTER
2020.07.11.


Le kell ülni egy asztalhoz, el kell kezdeni kitalálni a jövőnket – együtt. Állandóan fekete-fehér helyzetekbe vagyunk kényszerítve, pedig a dolgok sokkal árnyaltabbak és összetettebbek. A petíciók is jellegükből adódóan leegyszerűsítenek, de ez a nyílt levél a tárgyalás szükségességéről szólt és arról, hogy ennek a folyamatnak meg kell adni az idejét” – mondta el Hírklikknek nyilatkozva Rudolf Péter, a Vígszínház új igazgatója. Hozzátette: nem öröm, hogy csak másfél évre nevezték ki, de legalább erőt és tapasztalatot gyűjt, hogy újra pályázhasson...

VILÁGSZERTE EZ KÖTI ÖSSZE A KORONAVÍRUS-JÁRVÁNY ÚJ GÓCPONTJAIT

24.HU
Szerző: VASKOR MÁTÉ
2020.07.11.


...Miközben rengetegen felháborodnak azokon a közösségi médiában terjedő felvételeken, hogy a tengerpartokon a járványveszély ellenére világszerte tömegek zsúfolódnak össze, a második hullámot jó eséllyel nem a nyaralások, hanem a szegénység és az életben maradási ösztön indíthatja majd be bárhol a világon.

Az elmúlt egy hónapban több nagyvárosban is megugrott a koronavírus-fertőzöttek száma, és szinte kivétel nélkül minden esetben a hátrányos helyzetűekre vezethető vissza a betegség terjedése. Az elszegényedés ugyanis kitűnő táptalajt biztosít a vírus számára, több, egymásra épülő ok miatt is.

Először is, a rászorulók inkább elkapják a fertőzést, minthogy éhen haljanak. Tartalékok híján a gyakorlatban ez azt jelenti, hogy dolgozniuk kell, ha ételt akarnak rakni az asztalra. Másodszor, ezeknek az embereknek a munkahelyén túlnyomó többségben lehetetlen távolságot tartani, és tájékozottság híján nincsenek is tisztában a biztonsági előírásokkal. Harmadszor pedig, a rászorulóknak lakhatási problémáik vannak, sokszor kisebb tömegek élnek egy-egy zárt térben, ahol így napok alatt mindenki megfertőződhet a vírussal.

Ehhez hozzájön még az is, hogy a bevándorlók más országból érkezve akár be is hurcolhatják a vírust, és nincsenek is igazából tisztában a vírus veszélyeivel, hiszen sokszor nem is beszélik azt a nyelvet, amit a helyiek. Előfordul továbbá az is, hogy nem mennek orvoshoz a munkások, pusztán azért, mert félnek, hogy karanténba helyezik őket és elveszítik az állásukat.

Nincs az a kormány vagy városvezetés, amely akár a rászorulók védelmének érdekében kijárási korlátozásokat vezetne be, hiszen olyan alulfizetett, ugyanakkor gazdasági szempontból létfontosságú munkákat végeznek, amelyeket mások nem vállalnának el...

A SZEMBENÉZÉSHEZ, KÉRJÜK, LAPOZZON A KÖVETKEZŐ OLDALRA – A HVG.HU NYÁRI KÖNYVAJÁNLÓJA

HVG ONLINE
Szerzők: BALLA ISTVÁN - CSATLÓS HANNA - CZEGLÉDI FANNI - VÁNDOR ÉVA
2020.07.11.


Napló a hátunk mögött hagyott karantén időszakról, betekintés, hogyan csinálják a világ legboldogabb országában, megrázó gyászfeldolgozás-irodalom, vérfagyasztó krimi, alternatív Trianon-kötet, egy barátság bonyolult pillanatai, egy nem hivatalos, de annál érdekesebb irodalmi szöveggyűjtemény, lassításra felszólító versek. Többek között az a jó a nyárban, hogy van időnk végre könyveket olvasni. A legfrissebb kötetek közül válogattunk, amiket jó szívvel ajánlunk a szabadság idejére.

EURÓPA KÖLDÖKÉN

REZEDA VILÁGA BLOG
Szerző: Rezeda
2020.07.11.


Charles Michel, az Európai Tanács elnöke bemutatta az új EU-költségvetésre vonatkozó javaslatait, amelyek NER szemmel nem kimondottan biztatóak. Pénz az lenne dögivel, mint eddig is, azonban Európa – mintha kezdene megjönni az esze – erősen hajlik afelé, hogy jogállami kritériumokhoz kösse a kifizetéseket, ami nagyon nem esne jól a kedves vezetőnek. Fejre állna a rendszere szó szerint, mert ugyanis a száguldozó gazdaság benzinje ez a pénz, benzin nélkül pedig az autó leáll, mint az tudvalévő. Mondjuk, hogy az Unió tökös gyerek lesz, és be is tartja azt, amiről most ez a Michel álmodozik, de erős reményeket ne fűzzünk hozzá, mert tudjuk, amit tudunk.

Azt jelesül, hogy hiába a lélek jó szándéka, amely arra sarkallná a tisztább fejűeket, hogy a német traktorista pénzéből ne épüljön fasiszta állam Európa köldökén, valami ismeretlen gazdasági, politikai, eszmei és még ki tudja milyen erősebb szándékok és érdekek miatt ezt mégis engedik. Hogy ez változzon a jövőben, az olyan reménytelen, mint hogy én táncra perdüljek egy discóban, de tegyük fel és engedjük meg az elmélet szintjén, mert a lehetőségek végtelenek, és egyelőre még van az embereknek szabad akarata is, bár ebben egészen biztos nem vagyok. Láthatják viszont felsőbb köreink is, hogy az a pénz, ami nincs zsebben, akár el is veszhet, ehhez képest viselkednek tehát.

Ezt nevezi a decens úri közönség pávatáncnak, aminek egy újabb fejezetét lengette be Novák Katalin a főnökével együtt, kijelentve, a Néppárt talán nem is a sorosista sátánok gyülekezete már, mint akár egy hónapja is, csak vannak benne véresebb szájúak, mint a Tusk. Így igazából a jövőjüket ennek kebelében képzelik el, az EPP az ő ringató anyukájuk, és más cuki kurvaságok. Ez az uniós belengetett keménykedés és a Néppárthoz való friss keletű dörgölőzés szimultán zajlik a színfalak mögött, csapásokat adnak és kapnak az elvtársak, ami bűnös folyamatokat kellő eufemizmussal politikának neveznek, pedig csak bandaháború. Vagy tornatermi kidobós...